Očkování funguje: Austrálie se stane první zemí bez rakoviny děložního čípku
Rakovina děložního čípku zabíjí. V Austrálii už ale nejspíš nebude
Rakovina děložního čípku, krčku nebo též děložního hrdla je častým zhoubným nádorem. Jeho výskyt i úmrtnost na něj v dnešní době sice klesají, i tak jde ale o závažnou zdravotní hrozbu, které jsou vystavené ženy. Podle statistik zemře ve světě na tento nádor jedna žena každé dvě minuty.
V 99,9 procentech případů je příčinou vzniku tohoto nádoru infekce lidským papilomarovirem (HPV). A tyto viry jsou mezi lidmi velmi běžné. Z tohoto důvodu mají ženy v řadě zemí světa již nějaký čas možnost nechat se očkovat vakcínou proti tomuto viru. Velmi vážně vzali tento problém v Austrálii a zavedli tam přímo masivní program očkování žen a dívek vakcínou proti HPV.
TIP: Očkování proti lidskému papilomaviru dramaticky omezuje rakovinu děložního krčku
A vakcína podle všeho funguje. Podle nové studie jsou výsledky očkování touto vakcínou za posledních 10 let natolik přesvědčivé, že se Austrálie za pár desetiletí nejspíš stane první zemí, která prakticky úplně vymýtí lidské papilomaviry, na které zabírá vakcína. Už teď poklesl výskyt virů HPV u australských žen ve věku 18 až 24 let z původních 22,7 procent na současných 1,5 procenta. Jestli k tomu skutečně dojde, Austrálie se stane zemí prakticky bez rakoviny děložního čípku.