Paleontologové objevili na skotském ostrově Skye stopy teropoda a sauropoda
Paleontologové objevili na ostrově Skye jednu z nejrozsáhlejších lokalit se stopami dinosaurů střední jury.
Před 167 miliony let bylo dnešní Skotsko subtropickým ostrovem. Oplývalo bujnou přírodou období střední jury. Mělkými lagunami se tam procházeli mohutní dinosauři a zanechávali po sobě nápadné stopy, které v některých případech přetrvaly až do dnešní doby. Na jeden z nejrozsáhlejších souborů stop dinosaurů nedávno narazili paleontologové, které vedl Tone Blakesley z Edinburské univerzity.
Na ostrově Skye, na místě zvaném Prince Charles’s Point, paleontologové odkryli celkem 131 stop, které tam kdysi v písku zanechali velcí dinosauři. Na základě nálezů v této oblasti usuzují, že pravděpodobně jde o stopy velkého teropoda typu Megalosaurus a sauropoda jako byl Cetiosaurus. Podrobnosti zveřejnil odborný časopis PLOS One.
Dinosauří stezky
Vědci využili při práci dron, s jehož pomocí pořídili mnoho překrývajících se snímků pobřeží. Tyto snímky následně využili k vytvoření digitálních 3D modelů objevených dinosauřích stop. Fosilizované stopy mají velikost zhruba 25 až 60 centimetrů. Stopy přitom nejsou osamocené, ale tvoří série o délce v některých případech přesahující 12 metrů, které vypovídají o pohybu dinosaurů.
Objevené stopy podle badatelů nabízejí fascinující vhled do chování dinosaurů, v tomto případě masožravých teropodů a dlouhokrkých sauropodů, v důležitém období jejich evoluce. Dinosauři se tam podle vědců nejspíš chodili napít do místních lagun. Podle překrývajících se stop se zdá, že vícero dinosaurů zde občas pilo prakticky ve stejné době.
Lokalita nálezu na ostrově Skye má také pozoruhodnou spojitost s historií Británie. Podle historických zpráv tam v roce 1746 po prohrané rozhodující bitvě u Cullodenu hledal útočiště Karel Eduard Stuart, známý jako Mladý pretendent nebo Bonnie Prince Charlie, který vedl jakobitské povstání. Nakonec unikl svým pronásledovatelům do Francie.