Miniaturní zázrak medicíny: Vědci vyvinuli kardiostimulátor menší než zrnko rýže
Američtí vědci představili nejmenší kardiostimulátor na světě – zařízení menší než zrnko rýže, které lze bez operace aplikovat novorozencům s vrozenou srdeční vadou.
Miniaturizace se nevyhýbá ani biomedicínským zařízením, která zachraňují životy. Odborníci americké Severozápadní univerzity vyvinuli doposud nejmenší kardiostimulátor, který je určený pro úplně nejmenší pacienty. Jde o zařízení menší než zrnko rýže, které lze vpravit do těla novorozence s dědičnou vadou srdce pro dočasné nebo i dlouhodobé použití.
Kardiostimulátor pro nejmenší
Vrozené srdeční vady postihují zhruba jedno z každých 100 narozených dětí a právě těmto malým pacientům může zařízení pomoci. „Tyto děti obvykle potřebují kardiostimulátor jen pár dní po nezbytné operaci srdce,“ vysvětluje chemik a vědec v oblasti materiálů John Rogers. „U většiny z nich se srdce do týdne opraví. Tento týden je ale absolutně kritický. Díky našemu malému kardiostimulátoru teď můžeme zabezpečit chod jejich srdce komfortnějším způsobem.“
Rekordně malý kardiostimulátor lze do těla vpravit injekčně bez nutnosti speciální operace. Přístroj je navíc vyroben z biokompatibilních materiálů, takže se v těle sám rozloží, když už není potřeba. Díky bezoperačnímu nasazení a odstranění nehrozí pacientům komplikace spojené s infekcemi nebo vnitřním krvácením.
Napájení zajišťuje článek, který přeměňuje chemickou energii z tělesných tekutin na elektrické impulzy, jež jsou přiváděny do srdce pomocí dvou kovových elektrod. Přestože je zařízení velmi malé, vědci tvrdí, že poskytuje stejnou míru stimulace jako standardní kardiostimulátory.
Srdce pod kontrolou světla
Zajímavostí novinky je světlem aktivovaný spínač – ten spolupracuje s malým senzorem srdečního tepu, který nosí pacient na hrudi. Pokud senzor zaznamená zpomalení tepu pod určitou hranici, vyšle zabudovaná infračervená LED světlo, které skrze tělo pacienta aktivuje stimulátor.
Technologie umožňuje umístit více takových kardiostimulátorů na povrch srdce, čímž lze účinněji řešit arytmie. Zařízení může být také integrováno do náhrad srdečních chlopní a využito při katetrizační výměně aortální chlopně. Výzkumníci věří, že tato technologie najde uplatnění i v oblasti bioelektronických terapií pro regeneraci nervů a kostí.