Injekční kardiostimulátor umožní dočasně regulovat činnost srdce

V lékárničkách by se časem mohly objevit nanotechnologická injekce, která vytvoří v hrudi pacienta s arytmií provizorní kardiostimulátor.

01.09.2024 - Stanislav Mihulka



Srdeční arytmie je zdraví a život ohrožující stav. V takové situaci, především pokud jde o náhlou příhodu, může pomoci defibrilátor nebo chirurgicky vložený kardiostimulátor. Ten ale nemusí být vždy po ruce. Badatelé švédské Lundské univerzity nedávno vyvinuli alternativu, která by se časem mohla stát součástí výbavy lékárniček. 

Injekční kardiostimulátor

Jde o injekční stříkačku s ultratenkou jehlou, která v případě potřeby uvolní do hrudi roztok s nanočásticemi. Ty se pak v kontaktu s tkání, mění na elektricky vodivý polymerní hydrogel, který kolem srdce vytvoří něco jako elektrodu. Místo vpichu poté funguje jako kontaktní bod pro externí zařízení, jako je třeba chytrý telefon. Díky tomu je možné měřit EKG nebo stimulovat srdce elektrickými pulzy. 

Schéma použití injekčního kardiostimulátoru. (zdroj: Lund University, CC BY 4.0)

Podle tvůrců bude možné touto technologií řešit arytmii u pacienta až pět dní. Nejde o dlouhodobou léčbu, ale o prostředek pro záchranu v kritické situaci, který by pacientovi poskytl čas na cestu do nemocnice. Aplikovaný nanomateriál se poté vstřebá, takže jej není nutné chirurgicky odstraňovat. Podrobnosti o novém injekčním kardiostimulátoru vědci zveřejnili v odborném časopisu Nature Communications.

Injekční nanotechnologie zatím obstála v testech na pokusných rybkách a kuřecích embryích. Vytvořený nanogel měl požadované vlastnosti a neměl negativní vliv na aktivitu srdce. Vědci nezaznamenali toxické účinky ani změny chování u pokusných zvířat. Dalším krokem by měly být testy na prasatech či podobných zvířatech, která jsou bližší lidským proporcím.


Další články v sekci