Švýcarská neutralita nebyla za 2. světové války zadarmo: Bylo třeba ji bránit

Švýcarsko muselo za druhé světové války hájit svoji neutralitu jak před sousedním Německem, tak před Spojenci

04.05.2016 - redakce Válka REVUE



Nikdo se sice za druhé světové války nepokusil napadnout tento hornatý stát po zemi, často ale docházelo k narušování jeho vzdušného prostoru. Od září 1939 do začátku německého tažení na Západě v květnu 1940 zaznamenali Švýcaři přes 200 přeletů cizích letounů nad svým územím, poté se situace ještě více vyhrotila. Němci si moc nelámali hlavu s dodržováním neutrality jižního souseda, což si však brzy měli rozmyslet.

Ačkoliv armádu měli slabou, disponovali Švýcaři moderními letouny, které jim dodali právě Němci – šlo o Messerschmitty Bf 109 verzí D a E, kterých mohli v květnu 1940 nasadit asi devět desítek.

Vzdušné bitvy nad Alpami

Už 10. května poškodili německý průzkumný Do 17. O šest dní později zasáhli stíhači dalšího vetřelce – He 111, který pak přistál ve Švýcarsku. Po několika podobných incidentech se Němci rozhodli pro odvetu a 4. června vyslali nad neutrální stát silnou formaci těžkých stíhaček Bf 110, které doprovázely jediný He 111. Jejich úkolem bylo vylákat Švýcary nad francouzské území a tam je zničit. Akce však nevyšla podle jejich představ – v boji poškozený heinkel musel přistát a skóre stíhačů bylo 2:1 pro Švýcary.

Incidenty neustávaly a do konce června bylo nad Švýcarskem sestřeleno sedm německých letounů, z nichž šest si připsali na konto stíhači a jeden protiletadlová obrana. V internaci se ocitlo šest německých letců. Postupně se situace uklidnila a s blížícím se koncem války měli švýcarští stíhači naopak hodně práce se zbloudilými letouny Spojenců. V dubnu 1944 tak byl například sestřelen americký bombardér Boeing B-17.

  • Zdroj textu

    Válka REVUE

  • Zdroj fotografií

    Wikipedia


Další články v sekci