Nově objevený dinosaurus Iani žil ve světě bouřlivých změn střední křídy
Paleontologové objevili v americkém Utahu zachovalou kostru doposud neznámého druhu býložravého dinosaura
Ikonické geologické souvrství Cedar Mountain ve východním Utahu, které místy dosahuje mocnosti přes kilometr, zahrnuje druhohorní sedimenty z období spodní a počátku svrchní křídy. Souvrství je známé přibližně 80 let, samotné sedimenty jsou ale staré 140 až 90 milionů let. Paleontologové v tomto místě provádějí již déle než 20 let intenzivní výzkum a podařilo se jim zde objevit řadu dinosauřích fosilií. Přesto se zde sále daří nacházet stopy doposud neznámých druhů.
Takovou novinkou je nově objevený ornitopod – „ptakopánvý“ dinosaurus, který patří k raným a primitivním zástupcům této vývojové linie. Paleontoložka Lindsay Zannová ze Státní univerzity Severní Karolíny a její spolupracovníci pokřtili nového dinosaura Iani smithi, podle římského boha Januse, zobrazovaného se dvěma tvářemi, který byl symbol změn a proměn. Nejnovější studii amerických paleontologů zveřejnil časopis PLoS ONE.
Dávný svět plný změn
Vědcům se podařilo objevit většinu kostry mladého jedince – včetně lebky, žeber a končetin. Jeho nejvýraznějším rysem jsou masivní čelisti se zuby, které musely být skvělé pro žvýkání tuhého rostlinného materiálu. Ptakopánvý Iani smithi žil na území dnešního Utahu asi před 99 miliony let, tedy v období cenomanu.
Tehdejší svět nebyl příliš klidným místem k životu. Prostředí procházelo řadou změn, které se projevovaly i na populacích dinosaurů. Oteplilo se tak, že v polárních oblastech prosperovaly deštné lesy. Hladina oceánu byla asi o 150 metrů výše než dnes a pobřeží čelila agresivní erozi. V Severní Americe zmizeli obrovští sauropodi i allosauři, kteří je lovili a nahradili je draví opeření teropodi a menší býložraví ornitopodi, jako byl právě Iani.
TIP: Ocas nově objeveného ankylosaura Stegourose připomíná válečný kyj Aztéků
„Iani byl skvělým překvapením. Věděli jsme, že zde nějaký takový druh žil, podle dříve nalezených jednotlivých zubů,“ popisuje Zannová. „Rozhodně jsme ale nečekali, že narazíme na tak úžasnou kostru, obzvláště z dramatického období cenomanu. Je pro nás velice cenná, především díky velmi slušně zachovalé lebce.“