Nová studie potvrzuje: Samota přináší nejen stres, ale také častější noční můry
Samota se pojí s řadou psychických i fyzických obtíží. Podle nové studie se tyto obtíže neprojevují jen během bdění, ale i během spánku. Lidé trpící samotou zažívají častější a intenzivnější noční můry.
Výzkumný tým, který vedl Kory Floyd z Arizonské univerzity, analyzoval data dřívější studie, která u 827 dospělých Američanů odhalila spojitost mezi samotou a vyšší frekvencí výskytu nočních můr. Poté se vědci zaměřili na vlastní sběr dat a pomocí dotazníků prozkoumali vztah mezi pocity samoty a stresu a nočními můrami u 782 dospělých dobrovolníků.
Na rozdíl od dřívějšího výzkumu se vědci zaměřili nejen na frekvenci, ale také na intenzitu nočních můr. Výsledky výzkumu amerických vědců nyní zveřejnil odborný časopis Journal of Psychology.
Jak je v podobných případech obvyklé, výsledky takového výzkumu nevypovídají nic o příčině a následku. Badatelé ale opět potvrdili těsný vztah mezi samotou a nočními můrami, tedy jejich frekvencí i intenzitou. Lidé, kteří se cítí osaměle, si v řadě případů moc neodpočinou ani během spánku.
Floyd a jeho kolegové jsou přesvědčeni, že výsledky jejich studie jsou v souladu s evoluční teorií samoty. Podle této teorie jsou fyzické i duševní obtíže spojené se samotou varovným signálem. Tělo osamělého člověka varuje, že mu schází zásadní věc – sociální podpora okolí.