Neohrožení obránci letišť: Regiment Královského letectva (2)

Uprostřed zuřící druhé světové války vznikla pozemní jednotka britského Královského letectva, která měla za úkol bránit základny RAF před útoky nepřítele. Příslušníci RAF Regimentu se zapojili do bojů v Evropě, Africe i Asii nejen ve druhé světové válce, ale i po ní a své úkoly jsou připraveni plnit i dnes

23.05.2019 - Jan Čurda



Vojáci Regimentu RAF bojovali také v severní Africe, v Itálii u Monte Cassina, na Balkáně či v severní Evropě. V Británii pomáhalo 68 lehkých protiletadlových letek sestřelovat německé létající střely V-1. Během vylodění v Normandii patřila křídla pluku mezi první jednotky, které se dostaly na pláž Juno. Muži z pluku patřili k prvním britským jednotkám, které vstoupily do osvobozené Paříže, mezi prvními vjeli do Bruselu a oddíl velitele eskadrony Marka Hobdena dokonce zajal Hitlerova nástupce Karla Dönitze v jeho sídle ve Flensburgu.

Předchozí část: Neohrožení obránci letišť: Regiment Královského letectva (1)

První sestřely Me 262

Dne 26. listopadu 1944 došlo k prvnímu potvrzenému sestřelu německého proudového letounu Messerschmit Me 262A z III./KG 51. Sestřel se podařil obsluze 40mm kanonu Bofors ze squadrony 2875 Regimentu RAF, která střežila letiště Helmond u Eindhovenu. Další sestřely následovaly 17. a 18. prosince, kdy stejné letiště napadlo v několika vlnách celkem 18 letounů Me 262.

Protiletadlovci několik z nich zasáhli a poškodili, takže nejméně dva útočníci se zřítili nedaleko letiště. Od 5. prosince 1944 bylo 12 eskadron nasazeno na letištích v Řecku. Jejich příslušníci se zapojili do boje proti levicovým partyzánům z ELAS, kteří bojovali proti vládě. Squadrona 284 byla první jednotkou, která na jaře 1945 dorazila do Berlína, aby zajistila letiště Gatow. 

Nové konflikty 

Král Jiří VI. se v roce 1947 stal čestným leteckým komodorem pluku. Po králově smrti tuto čestnou funkci převzala v roce 1952 jeho dcera královna Alžběta II. Rozpad britské koloniální říše doprovázela řada vojenských konfliktů, v nichž mnohdy zasahovali i muži z Regimentu RAF. Šlo například o Palestinu, Kypr, Suez, Malajsko, Indonésii či Omán. Jednotky pluku se ale také podílely na vnitřních bezpečnostních úkolech, když byly od roku 1969 nasazeny v Severním Irsku. V roce 1974 dostaly čtyři eskadrony střežící letiště RAF v západním Německu do výzbroje protiletadlový raketový systém Rapier. Tato moderní zbraň byla nasazena i ve válce o Falklandy v roce 1982 jako protiletadlová obrana při vyloďování v zátoce San Carlos. Rapiery pak oblohu nad Falklandami střežily až do roku 2008.

Lehké obrněné eskadrony měly od 80. let ve výzbroji mimo jiné pásová obrněná vozidla FV101 Scorpion a FV107 Scimitar. V téže době dostaly také další jednotky rapiery, například squadrona 19 střežící základnu RAF a USAF Upper Heyford. K největšímu nasazení Regimentu RAF došlo za války v Zálivu v roce 1991, kdy při operaci Granby, osvobození Kuvajtu okupovaného iráckými vojsky, představoval personál pluku celých 19 % všech britských sil nasazených v této kampani. Přitom některé jednotky postupovaly do Kuvajtu spolu s dalšími spojeneckými útvary v čele útoku. V posledních letech se pluk RAF podílel také na operacích na Balkáně, v Sieře Leoně či v Afghánistánu. V roce 2003 se obránci letišť vrátili do pouště, když byla většina eskader nasazena při invazi do Iráku. 

Výcvik a organizace 

V současnosti trvá výcvik příslušníka squadrony 29 týdnů – poté je připraven jak k obraně letišť, tak ke školení ostatního personálu RAF ve vojenských dovednostech. Příslušníkům pluku se v rámci RAF přezdívá skalní opice nebo skály. Početní stav eskadrony činí obvykle 171 příslušníků mužstva a důstojníků. Jejich služba nepředstavuje pouze pasivní střežení obranného perimetru kolem letiště, ale může zahrnovat také hlídky do okolí. K výzbroji patří průzkumná vozidla pěchoty Jackal MWMI, bojová vozidla Land Rover WMIK, těžké kulomety L1A1 ráže 12,7 mm, univerzální kulomety L7A2 ráže 7,62 mm a 81mm minomety.

Mezi další role RAF Regimentu patří vytváření skupin řízení taktického letectva (Tactical Air Control Party, TACP), které jsou určené jako styčné skupiny letectva u pozemních sil a pro řízení letadel. Dále mají vybrané squadrony na starosti detekci a dekontaminaci látek CBRN (chemických, biologických, radioaktivních a nukleárních), pátrací a záchranné operace a podporu speciálních operací. Polní eskadrona č. 2 se základnou v Honingtonu v Suffolku patří navíc k jednotkám, které mají elitní výsadkářský výcvik a jsou připravené k seskoku padákem a obsazení letiště.

TIP: Setkání historie se současností: Stíhací letouny RAF 1940–1960

Z řad příslušníků 2. eskadrony se také rekrutují asi čtyři desítky vojáků do Jednotky podpory speciálních sil (Special Forces Support Group, SFSG), která poskytuje podporu speciálním jednotkám jako SAS či SBS. Jejich úkolem v rámci SFSG je poskytování ochrany sil a zajištění skupin řízení taktického letectva a týmů odstřelovačů. Mottem 2. eskadrony je Nunquam Non Paratus  – Nikdy nepřipraveni. Od roku 2007 do současnosti padlo při bojích v Iráku a Afghánistánu deset příslušníků RAF Regimentu, řada dalších byla zraněna. Ve stejném období byli tři vojáci vyznamenáni za statečnost Vojenským křížem (Military Cross). 

  • Zdroj textu

    Válka Revue

  • Zdroj fotografií

    Wikipedia


Další články v sekci