Nejstarší písemný záznam o výskytu polární záře je starý téměř 3 000 let
Lingvisté, zabývající se historickými texty, objevili zřejmě nejstarší písemný záznam o výskytu polární záře. Pochází z časů bezmála tisíce let před Kristem.
Polární záře rozsvícené sluneční bouřemi se na naší planetě objevují od nepaměti a nepochybně neunikly pozornosti našich předků. Kanadský badatel Marinus Anthony van der Sluijs s japonským kolegou Hisashim Hayakawou nedávno objevili zřejmě nejstarší známou zmínku o polární záři v historických pramenech.
Badatelé analyzovali takzvané Bambusové anály, které představují kroniku starověké Číny. Jde o texty zapsané na bambusové destičky, které vznikly někdy před rokem 296 před naším letopočtem. Zahrnují události od nejstarších legendárních dob čínské historie, mezi nimiž se občas objevují i neobvyklé nebeské jevy. Tyto texty jsou známé již dlouho, stále v nich ale lze nalézt leccos zajímavého.
Nejstarší pozorování polární záře
Van der Sluijs s Hayakawou v nich nedávno našli zmínku o „pětibarevném světle“, které se objevilo na severní obloze, na konci období vlády krále Čao z dynastie Čou, který zřejmě vládl mezi lety 977/975 až 957 před naším letopočtem, kdy padl v bitvě katastrofální války s královstvím Čchu. Takové polární záře vznikají v důsledku mohutných geomagnetických bouří.
TIP: Vědci rekonstruují historii kosmických jevů ze starobylých textů
Pokud mají Van der Sluijs a Hayakawa pravdu, jde o nejstarší historicky doložený výskyt polární záře. Doposud byly nejstaršími zprávami o jevech podobných polárním zářím záznamy objevené na klínopisných tabulkách asyrských astronomů, pocházejících z let 679 až 655 před naším letopočtem.
Bambusové anály mají pohnutou historii, během které byly opakovaně ztráceny, objevovány, přepisovány a pozměňovány. Ve variantě, která vznikla v 16. století se namísto „pětibarevného světla“ objevila „kometa“, což zásadně změnilo vyznění textu. Proto tak trvalo tak dlouho, než vědci zmínku o možné polární záři vystopovali.