Nejjedovatější pavouci na světě upravují svůj jed podle nálady

Experimenty s australskými sklípkanci odhalily, že na složení jejich jedu má vliv rozpoložení, v jakém se pavouk právě nachází

02.06.2023 - Stanislav Mihulka



Za nejjedovatější pavouky pro člověka na světě jsou považováni sklípkanci, kteří žijí v Austrálii. Dnes již nepředstavují tak fatální hrozbu, především díky osvětě a pokroku medicíny. Každoročně kousnou asi 30 až 40 lidí a od zavedení protijedu v roce 1981 žádná z jejich obětí nezemřela.

Přesto se o sklípkance a jejich jed vědci intenzivně zajímají. Jed sklípkanců totiž představuje fascinující směs výjimečných chemických látek, z nichž řada má účinky, které můžeme využít, jako rozmanitá léčiva nebo třeba přírodní pesticidy. Právě proto vědci zkoumají jak samotné jedy, tak i procesy, jimiž sklípkanci své jedy vytvářejí.

Otrava podle nálady

Bioložka Linda Hernández Duranová z australské Univerzity Jamese Cooka a její spolupracovníci nedávno uspořádali několik experimentů se čtyřmi druhy sklípkanců, v nichž pavouky vystavovali různým situacím a současně analyzovali jejich jed. Díky tomu zjistili, že produkci jedu a také jeho konkrétní složení významně ovlivňuje nálada, v jaké se dotyčný sklípkanec právě nachází. Závěry jejich pozoruhodného výzkumu nedávno zveřejnil vědecký časopis PLoS ONE.

O náladách pavouků toho pochopitelně mnoho nevíme. Můžeme ale pozorovat jejich chování a měřit jejich fyziologické projevy. Tým Duranové sledoval projevy sklípkanců, včetně jejich obranných postojů, a také jejich srdeční tep i další parametry. Ukázalo se, že tyto faktory mohou ovlivnit výsledné složení jedu, který dotyčný pavouk vypustí během útoku svými chelicerami (klepítky), do nichž ústí vývody jedových žláz.

TIP: Jed australského sklípkana funguje jako zabiják buněk rakoviny kůže

Sklípkanci mají jeden z chemicky nejsložitějších jedů v celé přírodě,“ vysvětluje Duranová. „Pro nás jsou nesmírně cenným zdrojem chemických látek, pro něž nacházíme rozmanité využití. Když pochopíme, jak pavouci své jedy vytvářejí, můžeme tím zvýšit jejich potenciál pro praktické využití.


Další články v sekci