Nedávné masivní požáry v Austrálii dramaticky ohřály stratosféru
Dým australských megapožárů, pustošících zemi v sezóně 2019/2020, vystoupal vysoko do stratosféry a zvýšil její teplotu. Jde o největší teplotní skok za posledních 30 let
Ke konci roku 2019 udeřilo v Austrálii velké horko a sucho. Výsledkem byla katastrofální sezóna masivních lesních požárů známá jako „Black Summer“ (Černé léto). Ohromné megapožáry zdevastovaly celý kontinent, ničily, zabíjely a vychrlily monumentální mračna temného dýmu. Odborníci odhadují, že mezi zářím 2019 a lednem 2020 shořela nejméně pětina rozlohy všech lesů Austrálie.
Výzkumníci, které vedla Lilly Damany-Pearceová z britské Exeterské univerzity, nedávno vystopovali souvislosti mezi australskými megapožáry a největším oteplením stratosféry za posledních 30 let. Vědci porovnali satelitní data s pozorováními chování aerosolů a počítačovými modely a zmapovali pohyb kouře z megapožárů. Výsledky výzkumu nyní vědci zveřejnili v recenzovaném vědeckém časopisu Scientific Reports.
Požárové bouře
Australské megapožáry podle badatelů vytvořily „požárové“ klimatické systémy, včetně požárových bouří s pozoruhodnými kouřovými mračny pyrokumulonimby. Tyto bouře „pumpovaly“ kouř z požárů do velmi velkých výšek. Slunce přitom zahřívalo saze a prach z požárů, takže tyto částice stoupaly ještě výše. 12. ledna 2020 se kouř dostal do výšky až 35 kilometrů, čili vysoko nad spodní hranici stratosféry, a zůstal tam až dva měsíce.
TIP: Spálená země: Nedávné požáry zničily nejméně pětinu australských lesů
Během této doby skokově narostla průměrná teplota ve stratosféře o 0,7 °C, což je na poměry ve stratosféře výrazné zvýšení. Anomální teploty přetrvávaly čtyři měsíce. Jak uvádí Damany-Pearceová, jde o největší nárůst teploty ve stratosféře Země od masivní erupce sopky Pinatubo na filipínském ostrově Luzon, k níž došlo v roce 1991.