Mayská civilizace významně měnila prostředí a klima již před tisíci lety
Mayové využívali intenzivní zemědělství a rozsáhlé komunikace, kvůli nimž vypalovali velké plochy pralesa
Rozsáhlé zemědělství civilizace Mayů ovlivňovalo tropické pralesy a ve svém důsledku i globální klima již před tisícovkami let. Přišli s tím američtí vědci, kteří dělali výzkum na lokalitě „Birds of Paradise“ ve středoamerickém Belize. Jde o zemědělsky intenzivně využívaný mokřad, který fungoval jako celý umělý tropický ekosystém.
Už nějakou dobu víme, že Mayové v dávných dobách podstatně ovlivňovali a měnili tropickou krajinu své říše. Vědce ale překvapilo, jak velký vliv na krajinu mohlo mít intenzivní hospodaření Mayů před tisíci lety. Výzkum vycházel ze zmapování krajiny v dotyčném místě pomocí leteckého snímkování LIDARem (Light Detection And Ranging).
TIP: O vlásek: Mayskou civilizaci málem zlikvidovala gigantická sopečná exploze
Mayská civilizace existovala zhruba mezi polovinou 3. tisíciletí před naším letopočtem a 16. stoletím našeho letopočtu. Mayové se v průběhu času museli přizpůsobovat rostoucímu počtu obyvatel a také nepříznivým faktorům prostředí, jako byla sucha a vzestupy mořské hladiny. Kvůli tomu se pustili do obchodování a také do zemědělství. Při tom vypalovali veliké plochy pralesa, z nichž se uvolňovalo množství skleníkových plynů. Jak se zdá, lidé začali měnit krajinu a klima už hodně dávno.