Jazykovědma prozrazuje: Proč se říká „dostat világoš“?

Fráze „dostat világoš“ se v češtině používá ve smyslu „dostat výprask“, „drtivě prohrát“ či „dostat pořádně vynadáno“. Jak tato fráze vznikla?

29.06.2023 - Markéta Gregorová



Jazyk nám slouží nejen přímočaře coby komunikační prostředek, ale také přeneseně jako živý záznam historických událostí, které se do něj zapsaly v podobě různých pořekadel a přirovnání. Tak třeba expresivní fráze „dostat világoš“ popisuje situaci, kdy někdo utrpí hanebný výprask.

Někdejší maďarské město Világoš dnes leží na území Rumunska a nazývá se Șiria. V roce 1849 se stalo dějištěm poslední fáze maďarského povstání proti habsburské monarchii, nicméně revoluční snahy dospěly k neslavnému konci: Zdecimovaný zbytek povstalecké armády uznal prohru a u Világoše kapituloval, aniž došlo k bitvě.

TIP: Proč se říká „mít něco za lubem“?

Do rukou ruského generála Ivana Fjodoroviče Paskeviče (tehdejšího spojence Františka Josefa I.) se vzdalo 23 tisíc vojáků, 11 generálů a 1 400 důstojníků. Rusové získali 129 děl, 29 praporů a 31 standart. Svědectví o drtivé porážce Maďarů pak proniklo i do češtiny a uchovalo se v ní právě v podobě přirovnání „dostat világoš“. Fráze se stejným významem se používá i ve slovenštině a srbštině.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.


Další články v sekci