Jazykovědma prozrazuje: Proč se říká „dostat világoš“?
Fráze „dostat világoš“ se v češtině používá ve smyslu „dostat výprask“, „drtivě prohrát“ či „dostat pořádně vynadáno“. Jak tato fráze vznikla?
Jazyk nám slouží nejen přímočaře coby komunikační prostředek, ale také přeneseně jako živý záznam historických událostí, které se do něj zapsaly v podobě různých pořekadel a přirovnání. Tak třeba expresivní fráze „dostat világoš“ popisuje situaci, kdy někdo utrpí hanebný výprask.
Někdejší maďarské město Világoš dnes leží na území Rumunska a nazývá se Șiria. V roce 1849 se stalo dějištěm poslední fáze maďarského povstání proti habsburské monarchii, nicméně revoluční snahy dospěly k neslavnému konci: Zdecimovaný zbytek povstalecké armády uznal prohru a u Világoše kapituloval, aniž došlo k bitvě.
TIP: Proč se říká „mít něco za lubem“?
Do rukou ruského generála Ivana Fjodoroviče Paskeviče (tehdejšího spojence Františka Josefa I.) se vzdalo 23 tisíc vojáků, 11 generálů a 1 400 důstojníků. Rusové získali 129 děl, 29 praporů a 31 standart. Svědectví o drtivé porážce Maďarů pak proniklo i do češtiny a uchovalo se v ní právě v podobě přirovnání „dostat világoš“. Fráze se stejným významem se používá i ve slovenštině a srbštině.
Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.