Jako skládačka: Origami inspirovaly zařízení pro odběr mořských tvorů

21.07.2018 - Stanislav Mihulka



Hlubokomořští živočichové bývají tajuplní, krásní, a bohužel také velice křehcí, což do značné míry znesnadňuje jejich zkoumání. Změnit by to mohlo nové zařízení, které umí křehké tvory bezpečně polapit aniž by došlo k jejich úhoně.

Nový nástroj nese označení Rotary Actuated Dodecahedron. Jeho pozoruhodnou konstrukci inspirovaly japonské papírové skládačky origami. V klidové poloze je nástroj RAD plochý. Tvoří ho soustava 3D tištěných a průhledných polymerových plátků, které jsou propojené pohyblivými klouby, ovládanými jediným motorem.

TIP: Zařízení SubCAS umožňuje vynášet živé ryby z velkých hloubek

Když se nějaký křehký hlubokomořský živočich ocitne před RADem, plátky nástroje se pohotově složí do tvaru dvanáctistěnu, v němž živočicha polapí. Vědci pak mohou živočicha pečlivě prozkoumat podvodními kamerami. Když se dostatečně vynadívají, lapeného živočicha opět propustí do hlubin oceánu.

Zařízení prošlo úspěšně testy v hloubce 700 metrů, jeho konstrukce je ale dostatečně robustní, aby bylo schopné pracovat i v hloubce přes 10 kilometrů pod hladinou. Výhodou je také variabilita konstrukce, díky níž lze RAD snadno adaptovat na studium větších organismů.

  • Zdroj textu

    Wyss Institute at Harvard University

  • Zdroj fotografií

    Wyss Institute at Harvard University


Další články v sekci