Jako kouzlo: Potlačením jediného proteinu lze proměnit bílý tuk na béžový

Léčba cílená na protein KLF-15 by mohla jednoduše zařídit, že se z nežádoucí bílé tukové tkáně stane tuk, který spaluje energii namísto toho, aby ji ukládal. 

10.07.2024 - Stanislav Mihulka



Lidé, stejně jako další savci, mají v těle různé typy tukových buněk. Bílé tukové buňky obsahují velké kapky tuku a slouží především jako zásobárny energie. Lidé, kteří mají těchto buněk příliš mnoho, trpí nadváhou nebo jsou obézní. Naproti tomu hnědé a nedávno objevené béžové tukové buňky nevytvářejí rozsáhlé zásoby energie, ale spalují ji na teplo. Proto může být hnědý a béžový tuk přínosem pro regulaci tělesné hmotnosti. Vědci si doposud mysleli, že k cílenému vytvoření béžového (či hnědého) tuku je nutné použít kmenové buňky, což znamená nevyhnutelné komplikace.

Béžový tuk rychle a snadno

Jak ale ukázal nedávný výzkumu dvojice amerických odborníků, který publikoval odborný časopis Journal of Clinical Investigation, vytvoření buněk béžového tuku může být mnohem jednodušší. Stačí potlačit produkci jediného proteinu KLF-15, o němž je z dřívějška známo, že hraje roli v metabolismu a fungování tukových buněk.

Liang Li a Brian Feldman z Kalifornské univerzity v San Franciscu geneticky upravili laboratorní myši tak, aby jejich bílé tukové buňky neobsahovaly protein KLF-15. Zjistili, že u těchto myší dochází k přeměně bílého tuku na béžový, což je z hlediska boje s obezitou velmi slibné. Pokud by se nám podařilo potlačit protein KLF-15 nějakým léčivem u lidí, mohlo by to vést k podstatnému omezení množství tělesného tuku.

Pokud by taková léčba fungovala, přineslo by to řadu výhod. Užívání dnešních prostředků proti obezitě provázejí nežádoucí vedlejší účinky, což by v tomto případě nejspíše odpadlo. Účinek léčby cílící na protein KLF-15 by také měl být dlouhodobý, protože tukové buňky mají relativně dlouhou životnost.


Další články v sekci