Jak funguje žabí vábení: Dlouhé námluvy vše urychlí

Samečci hvízdalky pěnodějné si namlouvají partnerky voláním znějícím trochu jako disco písnička ze sedmdesátých let. Přestože je tento žabí zpěv působivý, samička často přinutí samce, aby jej rychle ukončil a spářil se s ní

02.09.2017 - Zuzana Teličková



Nová studie prokázala, že samičky hvízdalky pěnodějné (Engystomops pustulosus) se takto chrání před predátory. Dobře totiž vědí, že nejsou jediné, kdo pozorně naslouchá výrazným zvukům. Spolu s nimi číhají na méně opatrné hvízdalky i hladoví netopýři.

TIP: Metamorfózy studených obojživelníků aneb Rodinný život žab

Vedoucí výzkumu Karin Akreová z University of Texas navíc zjistila, že rychlý výběr partnera je řízen způsobem jeho milostného zpěvu. „Dámy“ si kupodivu nevybírají samečka vyluzujícího v jednotlivých intervalech největší množství „hvizdů“ a stejně tak ignorují samečky, kteří zakuňkají vždy jen jednou. Dávají jednoznačně přednost dvěma tónům. Čím déle samečci vyzpěvují, tím méně jsou však samičky vybíravé. Ze strachu, že kuňkání přiláká pozornost netopýrů, a také proto, že je čím dál těžší rozlišit volání jednotlivých samců, se často spáří s partnerem, kterého by si jinak nevybraly.

  • Zdroj textu

    Příroda 9/2011

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci