Indická metropole Dillí se dusí smogem mnohonásobně překračujícím limity
Indické hlavní město opět dusí toxický smog. Bezpečné limity pro částice polétavého prachu jsou zde překračovány více než padesátkrát!
Pokud existuje metropole smogu, pak by to rozhodně mělo být indické Dillí. Podle průzkumů WHO a amerického institutu Health Effects Institute patří Dillí mezi města s vůbec nejhorším ovzduším na světě. Odborníci odhadují, že doslova vražedný smog v Dillí nenávratně ničí plíce asi 2,2 milionů dětí, které žijí v nejvíce zamořených oblastech.
Letošní rok není výjimkou. Z Nového Dillí opět přicházejí zprávy o smogu, který tentokrát přinejmenším padesátkrát překračuje doporučené denní limity Světové zdravotnické organizace (WHO). Dillí je dnes obří megapole s více než 21 miliony obyvatel, s čtyřikrát vyšší hustotou zalidnění než má například Praha. Mnozí z nich v podstatě nemají šanci před smogem uniknout.
Zima plná smogu
V oblasti Dillí dochází prakticky každou zimu k tomu, že chladnější teploty a pomaleji se pohybující masy vzduchu uvězní škodliviny přímo ve městě. Více či méně alarmující smogový stav obvykle trvá velmi dlouho, od poloviny října minimálně do ledna. Chudší lidé si v Dillí nemohou dovolit filtry na vzduch, ani nemohou zabezpečit proti smogu své domovy.
Jak uvádí společnost monitorující ovzduší IQAir, před týdnem dosáhly v některých částech Dillí měřené obsahy pevných prachových částic PM2,5 (částice menší než 2,5 μm) v ovzduší hodnot 806 mikrogramů na metr krychlový. To je více než 53násobek limitu doporučeného WHO. Přitom jde o částice, které pronikají do dolních cest dýchacích a mohou způsobovat zdravotní problémy.
Zdrojem tohoto smogu bývají farmáři, kteří spalují zbytky rostlin na polích, také továrny a doprava. Podle nedávné zprávy zveřejněné v New York Times, která je založená na vzorcích odebíraných po dobu pěti let z ovzduší a půdy, je podstatným producentem smogu i spalovna, ve které končí hory odpadků. V těchto vzorcích byly nalezeny alarmující hodnoty těžkých kovů, což je dalším velmi vážným zdravotním rizikem pro obyvatele Dillí.
Zamořená Indie
Znečištěný vzduch je velkým problémem v celém světě, zdaleka nejvíce ale trápí Asii. Podle nedávné zprávy švýcarské společnosti IQAir se v první stovce měst s nejšpinavějším vzduchem nachází všechny až na jedno v Asii a 83 z těchto měst je v Indii. Pouze 9 % z více než 7 800 analyzovaných měst na celém světě zaznamenalo kvalitu ovzduší, která splňovala normy WHO, podle níž by průměrná roční úroveň PM2,5 neměla překročit 5 mikrogramů na metr krychlový.