Horko v Říši středu: Čína se snaží čelit suchu umělým vyvoláváním deště

Planetu sužuje sucho, které se nevyhýbá ani Číně. Nejpostiženější čínské provincie se snaží bojovat se suchem pomocí uměle vyvolaného deště

24.08.2022 - Stanislav Mihulka



Letošní léto je ve znamení veder. Vlny horka a následné sucho sužují Severní Ameriku i Evropu a ani v Číně to není jiné. Továrny v zemi přerušují provoz, úroda přichází vniveč, přepravní lodě zmenšují náklady, miliony lidí ohrožuje nedostatek vody a výpadky elektřiny. To je jen část výčtu důsledků rekordně nízkých hladin řek, extrémního sucha a vysokých teplot.

Čínské Národní meteorologické centrum nedávno zveřejnilo výstrahu před extrémními teplotami, které v některých částech Číny přesahují 40 °C. Teploty v Číně zůstávají velmi vysoké již 63 dní a podstatné zlepšení zatím není v dohledu.

Situace je o to horší, že s vysokými teplotami přišlo dramatické sucho. Srážky v Číně poklesly o 45 procent oproti dlouhodobému průměru a hladina v klíčové řece Jang-c’-ťiang, stejně jako na řadě dalších míst, klesla na nejnižší zaznamenanou úroveň.

Hrátky s deštěm

Podle čínské státního média China Daily se nejpostiženější čínské provincie snaží bojovat se suchem pomocí uměle vyvolaného deště – chemickým působením na mraky. Jodid stříbrný a další krystalické látky mají vyvolávat tvorbu dešťových kapek a následné srážky. V některých částech země to dělají pomocí letadel, jinde zase raketami odpalovanými ze země. 

TIP: Počasí na objednávku: Dokážeme řídit počasí, nebo povedou experimenty ke katastrofě?

V Číně nejsou podobné snahy nové. Technologii umělého deště využívají při různých oslavách nebo třeba při olympijských hrách v roce 2008. Ne všichni odborníci se ale shodnou, že toto „solení“ mraků za účelem vyvolání deště má smysl. Podle některých studií tento postup může fungovat, jiné vědecké práce ale dospěly k závěru, že má jen nepatrný nebo dokonce žádný vliv na dešťové srážky.

Zda a do jaké míry budou současné snahy o regulaci počasí úspěšné se teprve uvidí. V současné chvíli každopádně podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru platí, že prvních šest měsíců roku 2022 bylo šestým nejteplejším prvním pololetím v historii.


Další články v sekci