Génius, nebo šarlatán? Jak funguje Wim Hofova zázračná metoda?

Nizozemec Wim Hof tvrdí, že objevil zázračný lék na celou řadu chorob. Může být metoda tohoto „Ledového muže“ skutečně účinná?

21.06.2023 - Dominika Veselá



Podle tvrzení Ledového muže se za dokonalou synergií duše a těla skrývá meditace, otužování a správná dechová technika. Každý, kdo tyto principy ovládne, už nikdy nebude potřebovat nemocnice, léky ani operace. Veškeré zdraví je totiž zakódováno v nás, v naší síle, tvrdí. Opravdu tedy nepotřebujeme zdravotnická zařízení?

Tři pilíře transformace

Wim Hofova metoda stojí na třech pilířích – dechovém cvičení, vystavení se chladu (otužování) a meditaci. Dechová cvičení se skládají z hlubokých nádechů a zadržení dechu po výdechu. Tato technika „pomáhá dostat tělo do stavu potřebného k získání přístupu k autonomnímu nervovému systému a odolnosti proti chladu,“ jak tvrdí sám Hof. Otužování se používá k posílení fyziologických procesů v těle a ke zvládání chladu jako takového. Odhodlání a soustředění (neboli Wimova verze meditace) vytvářejí v průběhu času silné myšlení a silné tělo.

Tajemství dechu

O následující tvrzení se postaral sám Wim Hof a jeho žáci v čele s instruktorem WHM Níallem Ó Murchúem. „Každý den se v průměru dvacet tisíckrát nadechneme a vydechneme – dýchání je nejpřirozenější součást autonomního nervového systému, kterou lze ovládat. Způsob, jakým dýcháme, navíc silně ovlivňuje chemické a fyziologické aktivity v našem těle.“

Hofova dýchací technika je založena na hlubokém nádechu a výdechu, bez použití síly, a to až do bodu, kdy v plicích zůstane jen malý zbytek vzduchu. Poté přijde opět hluboký nádech. Při systematickém dechovém cvičení spotřebováváme velké množství kyslíku, přičemž koncentrace oxidu uhličitého v krvi se téměř okamžitě snižuje.

„Hodnota pH v krvi se zvyšuje, zatímco kyselost se snižuje. Průměrná hodnota pH v těle je 7,4. Uplatněním dechových technik se dokáže zvýšit až na 7,75,“ dodává Ó Murchú a přidává se k němu i Leon Chaitow z londýnského plicního centra. Ten uvádí, že „dynamická hyperventilace může zlepšit motorickou plasticitu, tonus horních dýchacích cest zvýšením aktivity bloudivého nervu a metabolismus kyslíku, snížit zánět a/nebo zvýšit toleranci vůči stresu“.

Terapie chladem

Podle Hofa jsme rozmazlení a zchoulostivělí, proto si doma přitápíme a oblékáme další vrstvy oblečení, jen co se trochu ochladí. Přitom chlad je podle něj základním hnacím motorem autonomního nervovému systému. „Když jsem se ponořil do kádě s ledovou vodou a začal meditovat, výrazně se mi snížila hladina zánětlivého proteinu v krevním řečišti,“ vysvětlil Wim po jedné epizodě hodinového vystavení se extrémně nízkým teplotám.

Hofovi žáci doplňují další šokující závěry (publikované na stránce www.wimhofmethod.com): Bílé krvinky vykazují nižší produkci prozánětlivých cytokinů, a to i po šesti dnech, chlad zrychluje metabolismus, snižuje zánět, otok a bolavé svaly, urychluje regeneraci po fyzické zátěži,  zlepšuje kvalitu spánku, soustředění a zajišťuje silnější imunitní reakci.

Účastníci WHM dokonce uvádějí zdravotní přínosy, které sahají od vyšších energetických hladin až po úlevu od příznaků závažných autoimunitních chorob! Hopmanova studie z roku 2010 popsala, že se Wimova rychlost metabolismu v ledové vodě zvýšila o 300 %. „Takto zrychlený metabolismus zvýšil produkci tepla. Hof dokáže zapnout svůj topný systém na trojnásobek normální rychlosti. Také se netřese, což normálně tělo dělá, aby se zahřálo.“

Střípek o meditaci

Meditační techniky se praktikují po tisíce let a jsou považovány za druh doplňkové medicíny mysli a těla. Meditační cvičení nás přivádějí do stavu hluboké relaxace a výrazně zklidňují mysl. Cvičení vytváří pocit rovnováhy, klidu a míru, který zlepšuje duševní zdraví a pohodu. Hof dodává: „Nejlepší ze všeho je, že výhody nejsou přítomny pouze během sezení; působí konzistentně během celého dne. Moje meditační techniky jsou vodítkem při zvládání některých zdravotních stavů, jako je vysoký krevní tlak, značná úroveň stresu a konkrétní typy úzkosti.“

Pravda, nebo výmysl?

Jsou Hofovy výsledky založené na reálném vědeckém základě, nebo jde o jedince se super schopnostmi? Nejprve se podívejme na jeho působení v médiích. Wim Hof byl několikrát hostem netflixového seriálu Goop Lab moderovaného herečkou Gwyneth Paltrowovou, kde učil spoře oděné lidi sedat si do sněhu a nořit se do mrazivé vody pouze v úzkých plavkách. Vysvětlil to tak, že jeho metoda dýchání zvyšuje hladinu pH v těle.

Na tom ale není nic výjimečného, protože hyperventilace zvyšuje vylučování oxidu uhličitého, což vede k větší kyselosti krve a zvýšení pH. A je to mimochodem dost nepříjemná záležitost. „Hyperventilace vyvolává dočasný stav respirační alkalózy, kdy dochází k abnormálnímu narušení acidobazické homeostázy. Když se hyperventilace zastaví, acidobazická rovnováha se rychle vrátí do normálu. Pokud však přetrvává, osoba omdlí a kompenzační mechanismy těla začnou dřít na obnovení homeostázy,“ vysvětlují například harvardští vědci.

Pokud bychom tedy dechové cvičení prováděli např. ponořením do vany s ledovou vodou, můžeme se utopit. Sám Wim Hof už dnes varuje před používáním této metody při potápění nebo řízení auta, kde může být omdlení smrtelné. Tomuto „prozření“ ale předcházelo několik tragických úmrtí, kdy např. v roce 2021 zahynul v Singapuru devětadvacetiletý muž při cvičení Hofovy metody v bazénu.

Lék na všechno?

Kontroverze kolem Wim Hofovy metody nespočívá ani tak v technikách samotných, jako spíše v šíři jejích „prokazatelných benefitů“. Podle Nizozemce dopomáhá ke zvýšené energii, lepšímu spánku, zvýšenému soustředění a odhodlání, lepším sportovním výkonům, silnější vůli, snížené úrovni stresu, rychlejší regeneraci, zvýšené kreativitě a silnějšímu imunitnímu systému.

To ale není všechno! Hof a jeho žáci otevřeně prohlašují, že jejich metoda je spojena s potlačením symptomů nemocí jako revmatoidní artritida, roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, astma, sarkoidóza, vaskulitida nebo závažná autoimunitní i jiná onemocnění, např. rakovina. A zde se spouští lavina negativních efektů techniky, která by za jiných okolností mohla být i celkem prospěšná, a obaluje ji do hávu „ezo-nesmyslů“ a nepodložených tvrzení.

Zajímavé vědecké publikace

Zatímco jedna skupina vědců Hofa obdivuje, druhá v něm vidí šarlatána, co „si doopravdy myslí, že objevil panaceum neboli bájný všelék“. Ve vědeckých publikacích se v minulých letech objevila spousta článků vytvořených samotným Wimem Hofem, případně jeho následovníky. Nejznámější z nich je případová studie s názvem Vliv meditace na aktivitu autonomního nervového systému a vrozenou imunitní odpověď, která byla publikovánaPsychosomatic Medicine v roce 2012. Podle Hofa se ponořením do ledové vody snižuje zánět. „Technika chladové meditace vyvolává kontrolovanou stresovou reakci. Ta je charakterizována aktivací sympatického nervového systému s následným uvolněním katecholaminu, což oslabuje vrozenou imunitní odpověď.“ Ve zkratce se tedy jedná o cílené potlačení imunity.

Zázračná uzdravení ve videu

Za zmínku rozhodně stojí Hofův YouTube kanál, který je plný videí „zázračných uzdravení a šokujících zlepšení zdravotního stavu“. Narazíte zde na autentické zkušenosti onkologických pacientů, jimž po aplikaci Hofovy metody v kombinaci s chemoterapií přestaly padat vlasy a i přes intenzivní léčbu dokázali uběhnout až deset kilometrů denně. V jednom videu např. Wim, který má nulové lékařské vzdělání, pacientovi s rakovinou tvrdí: „Po otužování se budeš cítit skvěle. Ochrání tvou zdravou tkáň, protože když je nastartován imunitní systém, je schopen ochránit zdravou tkáň před jedovatou chemoterapií. Zatímco do nádoru se chemoterapie dostane ještě víc a silněji! A to je skvělé.“

Skeptici mají jasno

Celou situaci kolem Wima Hofa nejlépe shrnul holandský skeptik Pepijn van Erp. Ten zkontroloval vědecké publikace a napsal článek s názvem Wim Hof’s Cold Trickery. „Hof prokázal, že hyperventilace snižuje zánětlivou reakci těla, to ale není vždy žádoucí. Zánět je normální ochranná reakce, která podporuje hojení, a problémem se stává pouze tehdy, když hyperaktivní imunitní reakce způsobuje autoimunitní onemocnění.“ 

TIP: Cesta za nalezením vnitřního klidu: Je meditace jen nafouklá bublina?

Van Erp poukazuje na to, že většina Hofových tvrzení jsou jen spekulace, nepodložené vědeckými důkazy. Jeho mimořádná odolnost vůči chladu je zajímavý fakt, který si rozhodně zaslouží další zkoumání, ale podle skeptiků neospravedlňuje každodenní aplikace studené sprchy nebo trénink hyperventilace.

Dávejte si pozor!

Neprovádějte techniku dýchání ve vodě nebo vestoje. Jedná se o metodu, která může způsobit mdloby, takže cvičte v bezpečném prostředí a mějte při sobě tzv. buddyho neboli poučeného člověka, který vám v případě mdlob pomůže. Každý, kdo má problémy se srdcem, by se měl nejprve poradit s lékařem, než se pustí do otužování – rizikovým osobám může ublížit i hluboké vdechování studeného vzduchu. Postupujte pomalu! Nejprve vyzkoušejte dýchací techniku začátečníka. Zkuste krátkou meditaci, pak třeba studenou sprchu. Nenapodobujte techniky nikoho jiného, vytvořte si své vlastní. 


Další články v sekci