Cesta k neprůstřelnému zdraví: Jak začít s otužováním

Procvičovat můžete nejen svaly a mozek, ale dokonce i krevní oběh! Pravou cévní gymnastikou je otužování, díky kterému nejen posílíte imunitu, ale můžete se zbavit i bolestí zad a vysokého krevního tlaku

04.11.2017 - Radomír Dohnal



Prožíváme-li delší dobu idylu, prokáže nám osud dobrodiní, když nás vystrčí na mráz. Každodenní komfort střechy nad hlavou, tekoucí teplé vody a v zimě příjemně vyhřátého domova člověka neustále hýčká a rozmazluje. Pokud je pak nečekaně po krátký čas vystaven podmínkám mimo nastavené optimum, třeba při přešlapování na vymrzlé autobusové zastávce, dostane imunitní systém ránu.

Záštita organismu

Rýma, chřipka, lehké formy nachlazení: to vše jsou ve své podstatě banality, které je alespoň teoreticky lidské tělo schopné ustát. Pokud je tedy patřičně připraveno a posíleno. Třeba zrovna pravidelným otužováním, které vyjde o poznání levněji než umělé přípravky k posílení imunity. Je třeba počítat s tím, že si nemoci do organismu bez kvalitního obranného štítu najdou cestu, i když na sobě máte čtyři vrstvy oblečení a jen vás někde trochu ofoukl průvan.

Preventivní posilování imunitního systému je zatím skutečně nejsnazším řešením. Nejde přitom jen o pravidelné sprchování se studenou vodou, ale i pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu v průběhu celého roku. Zdaleka ne každý má fyzické dispozice a chuť jít šnorchlovat mezi ledové kry. K praxi otužování a cévní gymnastiky však patří i saunování nebo řada úkonů klasické vodoléčby. Vana a sprchový kout jsou ale ve většině případů přeci jen blíž než lázně či severní pól. 

Odvaha začít

Metoda otužování je jednoduchá. Jde o to zprostředkovat tělu po krátký čas působení neoptimálních podmínek. V domácím prostředí je nejlepší volbou sprcha se studenou vodou. Je ale třeba se neunáhlit. Nemá cenu otužovat se šokově a jednorázově. Ze začátku bude jistě stačit, když si ke konci ranní hygieny dopřejete krátký pobyt ve vlažné vodě, kterou až po několika opakováních doplníte o vodu studenou.

Zatím si jen zvykáte. Po jednom nebo dvou týdnech je vhodné přestat se šetřit: studená (nikoli ledová) voda už pro váš organismus nebude představovat takové trauma. Otočte kohout, zhluboka se nadechněte a počítejte, pro začátek do padesáti. S každým dalším sprchováním si tuto osvěžující kůru o deset vteřin protáhněte. A teprve až se doberete dvou studených minut, je třeba začít pracovat i na dalších prvcích otužování.

Otužování je životní styl

Uvědomte si, jak doma topíte a jak se oblékáte. Otužování nebude mít takový efekt, pokud si přes den neustále dopřáváte tropy. Projděte také svůj jídelníček a zkuste jej vyladit zdravým směrem. Nezapomeňte na dostatek zeleniny a ovoce. Do své denní rutiny zařaďte napevno i pohybové aktivity. Vynechejte výtah a zkuste postupně zvyšovat i délku pěší trasy, kterou každý den urazíte.

Pokud do svého dne zařadíte i nějaký sport, bude to jen dobře. Otužování je totiž komplexním procesem, v rámci kterého se k výraznějšímu posílení imunity doberete změnou životního stylu. Otužovat se je možné také sluncem a vzduchem, nejen chladem. Pod sprchou pak můžete postupně přidávat další vteřiny a minuty. Přibližně u deseti minut je ale dobré zastavit.

Vůle vytrvat

Delší sprchování studenou vodou by už nic nového nepřineslo. Raději můžete vyzkoušet několik otužovacích kol v ustáleném rytmu přes den. Pokud za sebou budete mít měsíční otužovací kůru, výsledky by již měly být zřetelně patrné. Před vámi teď bude ta složitější část – osvojené návyky udržet a provádět je dále.

TIP: Kde si v zimě zaplavat: 7 nejlepších míst pro milovníky ledové vody

Otužování je nezbytné soustavně udržovat, i kratšími (3–5 minut) studenými sprchami několikrát za den, protože jinak pozitivní účinky v průběhu jednoho až dvou týdnů odezní. Zvyk na nepřízeň prostředí, který si tělo vypěstuje, může zase velice snadno ztratit. Pokud však vytrváte, bude vám pomáhat. Otužení těla samozřejmě neznamená, že už nikdy neonemocníte nachlazením. Zjistíte ale, že vůči němu budete podstatně odolnější a jeho negativní účinky odezní rychleji. 

Rady a tipy pro otužování

  • Není vhodné otužovat se okamžitě po sportovním výkonu. Vletět uřícený do ledové sprchy je cesta k nachlazení, nikoli k utužení zdraví. Měli byste být rozehřátí, ale nikoli přehřátí, nebo naopak promrzlí.
  • Při otužování pod sprchou si nenamáčejte hlavu. Ochlazení by pak bylo příliš rychlé.
  • Z hlediska domácího otužování je podstatnější ráno. Ráno je vhodné se sprchovat dvakrát déle než večer. Jde o start do nového dne, kdy chcete stát připraveni na značkách.
  • Poté, co za sebou máte otužovací zácvik, doporučuje se sprchovat v zimě 1–3 minuty, v létě pak 3–5 minut. Za parného dne tělu trvá o chvilku déle, než si uvědomí, že se otužuje.
  • Sprcha je lepší než vana. Při sprchování se stále pohybujete, nestojíte na jednom místě. Sezení v ledovém rybníčku vany neprocvičuje cévy rovnoměrně. Není to pak cvičení, ale prochládání.
  • Když se osprchujete, utřete se důkladně suchým ručníkem. Není to banalita: jde o masáž, která prokrví organismus a prohřeje kůži.
  • Proč je lepší studená sprcha než třeba pobyt v mrazničce? Voda odvádí při styku s tělem teplo dvacetkrát rychleji než studený vzduch. Získáváte tak efektivní kontrolu nad celým procesem.
  • Otužovat byste se rozhodně neměli (zvláště v první fázi zácviku), pokud jste nemocní. Tím by se váš zdravotní stav nezlepšil. Otužování si odpusťte i po požití alkoholu.
  • Zdroj textu

    100+1 Zázraky medicíny

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci