Palubní střelec vrtulníku UH-1Y si během cvičení na Havaji v létě 2012 zastřílel z rychlopalného kulometu GAU-17/A Minigun určitě dosytosti. Extrémně vysoká kadence 6 000 ran/min. zajišťuje prudké pokrytí malého prostoru mimořádně hustou palbou.
Negativum spočívá v obrovské spotřebě munice, jíž může vrtulník dopravovat jen omezené množství, a také ve sklonu obsluhy neklást takový důraz na míření. Princip rotujícího svazku šesti hlavní poháněných elektromotorem si nechal Richard Jordan Gatling (1818–1903) patentovat v roce 1862. Systém umožňuje vysokou rychlost palby, protože pro každý výstřel použije jinou hlaveň, a šetří tak její životnost.
Palba se vede nejlépe na odkryté skupinové cíle dlouhými dávkami či souvislou střelbou. Palba na bodové cíle krátkými dávkami s opětovným roztáčením a zastavováním hlavně by příliš namáhala celý mechanismus. Nižší nastavitelný stupeň kadence, 2 000 ran/min., se uplatňuje ve většině bojových situací, při nichž by nejvyšší stupeň znamenal nehospodárné plýtvání municí.
Standardní munice 7,62 × 51mm NATO s počáteční rychlostí střely 853–869 m/s účinkuje na odkryté nebo jen lehce chráněné cíle (automobily, menší stavby). I přes demoralizujícím účinkem působící proud střel jde o běžné pěchotní střelivo bez výraznějšího průbojného efektu. Případná střelba projektily se stopovkou působí impozantně a vytváří téměř souvislou barevnou čáru, zároveň však z dálky upozorňuje na palebné stanoviště střelce.