Forenzní výzkum: Mnohé oběti erupce sopky Vesuv se pomalu upekly za živa
Archeologové a forenzní specialisté odhalují temné podrobnosti erupce sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu
Když v roce 79 našeho letopočtu vybuchl Vesuv v devastující sopečné explozi, bylo široké okolí vulkánu zničeno žhavým pyroklastickým mračnem. V zasažených městech Pompeje a Herculaneum tehdy žilo dohromady asi 16 až 20 tisíc lidí. V troskách obou měst bylo později objeveno více než 1 500 mrtvých těl. Celkový počet obětí ale dodnes není úplně jasný.
Mezi odborníky panovalo po dlouhou dobu přesvědčení, že většina obětí katastrofální erupce se dočkala vcelku milosrdného konce, a že je žhavé mračno prakticky okamžitě zahubilo. Nedávný forenzní výzkum ale odkryl mnohem temnější, děsivější příběh, který je plný utrpení a pomalého umírání doprovázeného strašnými bolestmi.
TIP: Nešťastníkovi z Pompejí při útěku rozmáčkl hlavu velký kus budovy
Archeologové a forenzní specialisté prozkoumali pozůstatky lidí, kteří nalezli smrt na pláži Herculanea a v blízkých skladech lodí. V okamžiku katastrofy se tam shromáždil dav lidí, který hledal bezpečí nebo možnost úniku. Mnoho z nich tam ale zemřelo. Během let zde odborníci nalezli minimálně 340 mrtvých. Nové analýzy prozradily, že jejich konec rozhodně nebyl rychlý a už vůbec ne milosrdný. Nová zjištění ukazují, že když se na pláž přiřítilo žhavé mračno, lidé se ve skladech lodí upekli při teplotách kolem 250 °C nebo se pomalu zadusili horkými sopečnými plyny.