Fedor von Bock: Německý velitel, který měl Moskvu na dohled
Patřil k těm velitelům, kteří řídili operace z předsunutých stanovišť v první linii. Byl toho názoru, že vojáci by měli padnout za vlast
Budoucí polní maršál jako by byl pro slavnou vojenskou kariéru doslova předurčen. Jeho otec, generálmajor Karl Moritz von Bock se vyznamenal za prusko-francouzské války v roce 1870 a přízeň z matčiny strany sahala dokonce až k legendárnímu Erichu von Falkenhaynovi, náčelníkovi německého generálního štábu za první světové války. Fedor se narodil v prosinci 1880 v braniborském Kostříně, absolvoval kadetku v Postupimi, kurs na vojenské akademii v Berlíně a během první světové války dokonce obdržel nejvyšší německé vyznamenání Pour le mérite.
Vměšování ze strany Hitlera
Po válce zůstal v armádě. Jeho hvězda pozvolna stoupala vzhůru, když jako generálplukovník velel anšlusu Rakouska na jaře 1938. Po vypuknutí války prošel během polského a západního tažení různými velitelskými funkcemi. V červenci 1940 jej Hitler povýšil na polního maršála. Po přepadení Sovětského svazu stál von Bock na počátku září u zrodu operace Tajfun.
Jeho jednotky se počátkem října vydaly na Moskvu a on sám odhadoval, že do pádu sovětského hlavního města zbývají tři až čtyři týdny. Už od začátku tažení však musel čelit vměšování vrchního velení (OKW) i samotného Hitlera. Nezřídka se stávalo, že OKW von Bockovy rozkazy svévolně měnilo. I přesto německý postup na Moskvu zdánlivě nezadržitelně pokračoval. Fedor von Bock navštívil koncem listopadu jednu z dělostřeleckých pozic a odtud dalekohledem sledoval moskevské předměstí.
Generálplukovník Halder o tom napsal: „…osobně řídí bitvu o Moskvu ze svého předsunutého velitelství. Svou nevyčerpatelnou energií burcuje vojáky a žene je všemi prostředky kupředu.“ Na začátku prosince bylo von Bockovi jasné, že další pokračování útoku by znamenalo katastrofu. V dálnopise na velitelství označil další postup za nesmyslný a bezúčelný, protože „…se blíží okamžik, kdy budou síly vojska zcela vyčerpány“.
Přestože požadoval, aby vrchní velení povolilo stáhnout vyčerpané jednotky a připravit obranu na výhodnějších pozicích, Hitler trval na rozkazu neustoupit ani o píď.
V důsledku německého neúspěchu u Moskvy došlo 18. prosince k odeslání von Bocka na zdravotní dovolenou. Polní maršál se vždy staral o to, aby jeho muži měli potřebné vybavení, a například často osobně urgoval dodávky teplého oblečení pro vojáky trpící zimou. Na druhou stranu od nich očekával naprostou loajalitu a ochotu padnout za vlast. Proslavil se citátem „Naše profese by měla být korunována hrdinskou smrtí v bitvě“. Od německého slovesa „sterben“ (umírat) tak vznikla jeho přezdívka „Der Sterber“.