Extrémní horka během letošní australské zimy vyvolávají obavy z budoucnosti
V Austrálii, kde by podle kalendáře mělo být zimní období, atakují nejvyšší teploty 40 °C. Extrémní vedra vzbuzují obavy z toho, co přijde v létě.
Formálně je v Austrálii právě zimní období. Ve skutečnosti to tak ale moc nevypadá. Počasí je tam nezvykle horké. Na mnoha místech Austrálie se teploty pohybují vysoko nad běžnými hodnotami. Příkladem může být Oodnadatta ve vnitrozemských pustinách Jižní Austrálie, kde před pár dny naměřili o 16 °C vyšší teplotu než je dlohodobý průměr.
Horká australská zima
Nad Austrálií se pohybuje systém vysokého tlaku, který přináší nezvyklé horko a tamní teploty lámou rekordy. Vnitrozemí Austrálie je sice tradičně horké a vyprahlé, ale nynější extrémy jsou nápadné. Zřejmě nebude daleko od pravdy, že jde o další z projevů postupujícího globálního oteplování, k němuž se přičítají další faktory.
Vysoký tlak těsně souvisí s horkým počasím. Za vysokého tlaku je méně oblačnosti, což znamená více slunečního svitu. Vysoký tlak také podporuje pohyb vzduchu vedoucí k jeho ohřívání. Koncem srpna se v Austrálii zvyšuje intenzita slunečního záření a současně se prodlužuje den. Letos jsou výsledkem extrémní vedra už během zimních měsíců. Nynější teploty v Oodnadattě v podstatě odpovídají těm, které jsou běžné pro australské léto. Nejvyšší denní teploty v těchto dnech atakují 30 °C, minulý víkend se zde ale teplota vyšplhala na 39,4 °C. Dlouhodobý průměr v této oblasti se přitom v srpnu pohybuje okolo 23 °C.
Odborníci i veřejnost se proto velmi obávají toho, co přijde v příštích měsících a během australského léta. Obavy panují zejména v otázkách možných požárů, neboť už dnešní podmínky jejich vzniku významným způsobem nahrávají.