Čínský výzkum potvrzuje: Horší kvalita ovzduší znamená i více sebevražd
Data čínských stanic pro měření kvality ovzduší ukazují, že když se zhorší znečištění, dochází k více sebevraždám. Snahy o čistější vzduch doslova zachraňují životy
Když se objeví smog a znečištění ovzduší je cítit při každém nádechu, je jasné, že to lidskému zdraví příliš neprospívá. Tělesnému ani tomu duševnímu. Potvrzuje to i nedávná studie z Číny, zveřejněná odborným časopisem Nature Sustainability, která upozorňuje na vztah mezi kvalitou ovzduší a množstvím dokonaných sebevražd.
Smogová hrozba
Výzkum čínsko-amerického týmu zahrnoval data ze zhruba 1 400 stanic pro sledování kvality ovzduší v Číně. Jejich analýzy ukázaly, že v oblastech, kde se zhoršila kvalita vzduchu, narůstá počet sebevražd.
Data ukazují, že výskyt sebevražd nápadně souvisí především s teplotními inverzemi, kdy se po několik hodin drží při zemi ve vrstvě chladného vzduchu velké množství znečištění. Problém zřejmě představují hlavně pevné prachové částice nepatrné velikosti, které se mohou dostat do mozku a měnit jeho chemii k horšímu.
Čínská velkoměsta s mnoha miliony obyvatel patří k nejvíce znečištěným na světě. Někdy jsou zahalená těžkým smogem, který je téměř neprůhledný. Přestože na Čínu připadá z celosvětového pohledu 16 % všech dokonaných sebevražd, v přepočtu na počet obyvatel na tom není asijská velmoc zase tak zle.