Archeologové objevili v Turecku 3 500 let starou klínopisnou účtenku
Ve starověkém tureckém městě Alalach byla objevena klínopisná tabulka, na níž je akkadštinou zapsaná stvrzenka o nákupu velkého množství dřevěného nábytku. Jde o jeden z nejstarších dokumentů tohoto typu na světě.
Turečtí archeologové objevili na jihu země historický artefakt, který poodkrývá zajímavé detaily o životě a společnosti kolem roku 1500 před naším letopočtem. Jde o klínopisnou tabulku, která obsahuje stvrzenku o nákupu velkého množství dřevěného nábytku. Jde o jeden z nejstarších dokumentů tohoto typu na světě.
Jak oznámil turecký ministr kultury a cestovního ruchu Mehmet Ersoy, k objevu došlo na archeologické lokalitě Alalach (Tell Açana), kde se nacházejí ruiny stejnojmenného starověkého města. Alalach leží v nejjižnější turecké provincii Hatay, v místech s velmi bohatou historií. Oblast bývala součástí Akkadské říše, amoritského království Jamhad nebo království Mitanni, později tam vládli Asyřané, arménské království Urartu, Novobabylónská říše i Peršané.
Stvrzenka ze starověku
Archeologové prováděli v Alalachu záchranné práce po zemětřesení, které tuto oblast postihlo v únoru 2023. Během archeologických prací narazili na zmíněnou tabulku, podle všeho napsanou v akkadštině. Akkadská říše už v té době sice neexistovala, ale akkadština, nejstarší doložený semitský jazyk, se udržela ještě dlouhá staletí jako lingua franca celého blízkého východu.
Badatelé se text tabulky stále snaží rozluštit. Není to úplně snadné a pomáhá jim s tím umělá inteligence. Z již přeložené části je ale zřejmé, že dokumentuje nákup velkého počtu židlí, stolů a stoliček a uvádí údaje o totožnosti kupujících a prodávajících. „Věříme, že nalezená tabulka poskytne novou perspektivu v chápání ekonomické struktury a společnosti v pozdní době bronzové této části světa,“ uvádí ministr Ersoy.
Podobné nálezy jsou velmi vzácné. Zajímavou shodou okolností ale nejde o první „obchodně“ zaměřenou klínopisnou tabulku v akkadštině, která byla v posledních letech nalezena. Například v roce 2018 byl zveřejněn objev o něco starší tabulky z mezopotámského města Ur, na které je zapsána stížnost zákazníka, nespokojeného s kvalitou zakoupené mědi.