Archeologové objevili v saúdskoarabské oáze přes 4 000 let staré město z doby bronzové

Oáza Chajbar, známá z rané historie islámu, ukrývala pozůstatky dávného města, jednoho z prvních v této části světa.

04.11.2024 - Stanislav Mihulka



V centrální části Saúdské Arábie, asi 153 kilometrů severně od města Medina, se nachází slavná oáza Chajbar, kde se v roce 628 odehrála bitva mezi ranými muslimy a židovskou komunitou. Samotná oáza přitom byla osídlena již celé tisíce let před touto bitvou.

Archeologové nedávno na tamní lokalitě al-Natah objevili pozůstatky malého města z doby bronzové. Město nebo spíše městečko, v němž žilo asi 500 obyvatel, bylo vybudováno kolem roku 2400 před naším letopočtem. Podrobnosti tohoto významného objevu v těchto dnech zveřejnil vědecký časopis PLOS One.

Město v oáze

Badatelé objevili rezidenční oblast s množstvím keramických střepů a brusných kamenů, kde se nacházejí zbytky nejméně 50 obytných budov. Vedle se nachází centrální část města, kde zřejmě byly administrativní budovy, a také nekropole s velkými věžovitými hrobkami. Ačkoliv bylo nalezeno jen málo stop po obilninách, vědci se domnívají, že lidé v al-Natah pěstovali pro svou obživu obilí.

Město a přilehlé plochy byly původně obehnané 14,5 kilometru dlouhou zdí, která měla především obrannou funkci. Chránila obyvatele před nájezdy nomádů. Zhruba mezi lety 1500 a 1300 před naším letopočtem bylo město opuštěno. Důvody opuštění města archeologové neznají, ze závěrečné fáze osídlení al-Natah nemají k dispozici téměř žádné nálezy, které by pomohly zánik města objasnit.

Objev města v oáze Chajbar je pro odborníky velmi cenný. Potvrzuje totiž představy, že v této části světa probíhala v době bronzové urbanizace, tedy přechod z pasteveckého životního stylu na osídlení v podobě městských komplexů, podstatně pomaleji, než například v Mezopotámii, Egyptě nebo východním Středomoří.


Další články v sekci