Archeologové objevili v dávném syrském městě nejstarší záznam abecedy

Keramické válečky objevené na syrské lokalitě Umm el-Marra nesou symboly, které podle archeologů představují nejstarší záznam abecedy. Vznikly kolem roku 2400 před naším letopočtem.

26.11.2024 - Stanislav Mihulka



Dnešní syrská vesnice Umm el-Marra, která se nachází východně od Aleppa, bývala významným městským centrem Předního východu v rané době bronzové. Šlo o jedno z prvních městských sídel v této části světa. Zřejmě jde o město Tuba, které s mnoha dalšími dobyl během své výpravy do Sýrie mocný faraon Thutmose III. z 18. dynastie starověkého Egypta.

Na této lokalitě prováděl v letech 1994 až 2010 vykopávky tým archeologů americké Univerzity Johnse Hopkinse a dalších institucí, který vedl Glenn Schwartz. Vědci zde objevili prastaré hrobky s mnoha cennými předměty. V roce 2004 učinili archeologové významný objev, když v jedné hrobce z doby asi 2400 let před naším letopočtem objevili čtyři keramické válečky velikosti lidského prstu, s vyrytými symboly.

Abeceda rané doby bronzové

Válečky se symboly jsou od té doby v centru pozornosti vědců. Schwartz a jeho spolupracovníci se domnívají, že jde o nejstarší známý záznam s využitím abecedy, tedy sady znaků, písmen, které odpovídají hláskám, případně slabikám daného jazyka. V tomto případě by šlo o semitský jazyk. Stáří nálezů potvrdilo radiokarbonové datování. Kromě keramických válečků vědci v hrobce objevili šest koster, šperky ze zlata a stříbra, keramiku, kuchyňské náčiní a také kopí.

Keramické válce byly podle vědců pravděpodobně provrtané a mohly sloužit jako štítky popisující obsah nádob, jejich původ nebo majitele. Bez možnosti rozluštění písma jde ale jen o spekulace.

Keramický váleček z lokality Umm el-Marra s vyrytými symboly. (foto: Johns Hopkins University, Glenn Schwartz, CC BY-SA 4.0)

Pokud mají badatelé pravdu, jde o posun data nejstaršího známého záznamu abecedy zhruba o 500 let do minulosti. „Odborníci si doposud mysleli, že abecedu vynalezli někde v oblasti Egypta po roce 1900 před naším letopočtem,líčí Schwartz. „Naše nálezy jsou ale starší a z jiné části světa. Ukazuje se, že by historie abecedy mohla být jiná, než se původně zdálo.

Zavedení abecedy ve společnosti podle profesora Schwartze ve svém důsledku změnilo způsob života lidí, jejich myšlení a komunikaci neboť zpřístupnilo psaní nejen společenským elitám, ale i široké veřejnosti. 


Další články v sekci