Země jako ementál: 49 obřích závrtů na ploše velké jako Praha
Na ploše jen o málo větší, než kolik činí rozloha Prahy, objevili geologové 49 obřích závrtů. Největší má v průměru přes 500 metrů a hloubku 320 metrů
Kdo říká že na Zemi již není co objevovat? V čínské provincii Šen-si geologové objevili 49 dosud neznámých obřích závrtů. Obří krátery jsou natěsnány v oblasti necelých 600 kilometrů čtverečních, což odpovídá rozloze Křivoklátska, nebo třeba katastrální výměře Prahy. Jde tak o oblast s nejhustším výskytem tohoto přírodního fenoménu na světě. Největší závrt má v průměru 520 metrů a hloubku 320 metrů. Celkem byl objeven jeden obří superzávrt, 17 velkých a 31 menších závrtů.
Závrty se podle vědců formovaly několik set tisíc let a vznikly v důsledku rozpouštění krasovějící vápencové horniny vodou obohacenou o uhličitan vápenatý.
Obří díry, závrty a propady se mohou objevit takřka kdekoli a bez varování. Ty nejběžnější mají velikost několika metrů a čas od času spolknou třeba auto. Existují ale i extrémní podoby těchto děr – desítky metrů hluboké díry zející jako brány do středu Země.