Zbrojovky zabrané Německem: Továrny, které pracovaly pro Říši

Ačkoli němečtí vědci vyvinuli špičkové zbraně, nacistický režim nemohl spoléhat pouze na výrobní kapacity Říše, které na vedení světového konfliktu nestačily. Německá válečná mašinerie proto využívala zbrojní průmysl okupovaných zemí

02.03.2017 - Michal Sklenář



Pokud jde o obrněnou techniku, v počátcích války velení Wehrmachtu nepožadovalo nijak zvlášť výkonné obrněnce. Podle platných taktických doktrín vlastní tanky primárně nebojovaly s obrněnci protivníka – to mělo na starost letectvo či samohybné a protitankové dělostřelectvo.

Československé i francouzské dodávky

Hlavní úkol pancéřových klínů spočíval v obkličovacích úderech do slabých míst obrany nepřítele a německá generalita sázela především na velké počty útočících obrněnců. Arzenál Panzerwaffe doplnily po březnu 1939 československé zbrojovky Škoda a ČKD na svou dobu kvalitními stroji LT vz. 35 a LT vz. 38.

V podobné situaci se německá branná moc ocitla před útokem na Sovětský svaz, kdy požadovala další stroje. Kromě československých konstrukcí tentokrát posloužily především výrobky francouzských zbrojařů: ukořistěné tanky SOMUA S35 pod označením PzKpfw S35 739 (f) a varianty tanku Renault R35/39/40 či Hotchkiss H 35/38/39. Nacisté se však neomezili na prosté využití válečné kořisti a všechny získané zbrojovky převedli na výrobu pro potřeby vlastního válečného úsilí.

Přejímali i kompletní cizí výrobky, zejména auta, děla a pěchotních zbraně, případně využívali nedostatkové komponenty, převážně motory. Zábor cizích továren přinesl německé armádě ale i nemalé problémy. Kvalifikovaný personál v obsazených zemích znamenal riziko sabotáží, obrovské množství přijatých variant pak zatěžovalo výrobní, opravárenskou a zásobovací sféru. Zatímco Spojenci se omezili na několik zdařilých konstrukcí a produkci jiných zastavili nebo ani nerozjeli, výrobní linky třetí říše chrlily množství typů, které vyžadovaly kvanta odlišných náhradních dílů, údržbářských znalostí či střeliva.

Seriál: Zbrojovky zabrané Německem

V následujícím seriálu se seznámíme s několika zbrojovkami, které za druhé světové války musely fungovat pro blaho německého zbrojního průmyslu - a to jak toho německého, tak kupříkladu toho protektorátního.


Další články v sekci