Zajímavý objev: Curiosity na Marsu poprvé nalezl chemický prvek bór
Objev bóru na Marsu vypovídá o dávné minulosti rudé planety, která bývala plná vody
Marsovský rover Curiosity ve službách NASA intenzivně zkoumá povrch rudé planety. Nějaký čas už se pohybuje na svazích hory Mount Sharp a detailně zkoumá okolí.
Bór na rudé planetě
Teď Curiosity hlásí objev zajímavých chemických sloučenin, které vypovídají o historii Marsu. V oblasti, o které se domníváme, že kdysi byla vlhká a že se tam postupně hromadily sedimenty, Curiosity narazil na hematit, jílové minerály, a také vůbec poprvé na chemický prvek bór.
Podle Johna Grotzingera je povrch Marsu natolik členitý, že se podobné nálezy rovnají výhře jackpotu. Na Zemi jsou taková místa vlastně chemickými reaktory. Prvky tam tvoří různé sloučeniny, které se působením vody objevují nebo naopak mizí.
TIP: Nový objev Curiosity: Mars měl kdysi atmosféru plnou kyslíku
Prvek bór zatím ještě žádný robotický průzkumník na Marsu neobjevil. Nalezeného bóru není mnoho, ale hned představuje záhadu. Jak se tam vlastně dostal? Podle vědců je přítomnost bóru důkazem o velmi proměnlivých systémech s vodou, jako jsou opakovaně vysychající jezera nebo výrony podzemní vody. Dávný Mars musel být velmi zajímavý.