Záhada umělého oplodnění: Vajíčka odebraná v létě, mají vyšší šanci na úspěch
Vajíčka odebraná během léta mají při umělém oplodnění vyšší úspěšnost v porovnání s ostatními obdobími roku
Rozmnožování je pro nás kriticky důležité, ať už z hlediska biologie anebo fungování společnosti. Přesto je kolem lidského rozmnožování stále mnoho otazníků. Další záhadu nedávno přidal australský výzkumný tým, když zjistil, že umělé oplodnění lidských vajíček je efektivnější, jsou-li vajíčka odebrána v létě. Výsledky výzkumu australských vědců zveřejnil recenzovaný časopis Human Reproduction.
Ze studie vědců vyplývá, že pokud jsou vajíčka pro umělé oplodnění odebrána v létě, úspěšnost oplodnění se pohybuje okolo 31 % případů. Vajíčka odebraná na podzim, vykazují úspěšnost ve 26 % případů, což je nejhorší výsledek a úspěšnost vajíček odebraných v zimě a na jaře se pohybuje mezi těmito hodnotami.
Letní vajíčka
Pozoruhodné přitom je, že podle vědců nezáleží na tom, kdy je zmrazené a oplodněné embryo vloženo do dělohy. Vliv ročního období se projevuje pouze v souvislosti s odběrem vajíček. Badatelé k tomu dospěli analýzou dat získaných během 8 let u celkem 3 657 případů umělého oplodnění, které provedla specializovaná klinika v australském Perthu.
Z celého souboru dat vyplynulo, že vajíčka odebraná ve dnech s více než 10 hodinami slunečního svitu měla o 28 procent vyšší úspěšnost při umělém oplodnění než vajíčka odebraná ve dnech s méně než 7 hodinami slunečního svitu. Vědci zároveň zjistili, že samotná teplota ve dnech odběru vajíčka neměla žádný patrný vliv.
TIP: Jak vybrat zárodky pro umělé oplodnění? Nejlépe to zvládne umělá inteligence
Důvody pro vyšší úspěšnost vajíček odebraných v létě při umělém oplodnění zatím nejsou jasné. Zdá se, že roční období nějakým způsobem ovlivňuje funkci vaječníků a tím i „kvalitu“ odebraných vajíček. Autoři studie se domnívají, že by v tom mohly hrát roli i rozdíly v aktivitě, stravě a životním stylu mezi ročními obdobími.