Zemědělství v ohrožení: Jak globální oteplování odčerpává vodu ze souše

Globální oteplování připravuje souš na Zemi o vlhkost. Voda z půdy, jezer a řek se přesouvá do oceánu, kde navíc přispívá k vzestupu mořské hladiny.

03.04.2025 - Stanislav Mihulka



Postupující změna klimatu zasahuje celé ekosystémy. Na řadě míst se objevují problémy s dostupností vody, ať už jde o půdu, jezera nebo třeba řeky. S tímto zjištěním přichází tým odborníků, který vedl Ki-Weon Seo z australské Univerzity v Melbourne. Badatelé zkombinovali data o půdní vlhkosti ze satelitních snímků, měření mořské hladiny a další faktory, aby odhadli změny v zásobě vody na souši.

Když zjistili, že za zhruba dvacet let zmizelo z půdní vlhkosti přes 2 000 gigatun vody, nejprve si mysleli, že jde o výpočetní chybu. Pak se bohužel ukázalo, že o chybu nejde. Voda mizí nejen z půdy, ale také z jezer, řek, sněhových polí a dalších míst, která na souši zadržují vodu. Nejde přitom o to, že by voda mizela někam do vesmíru. Přesouvá se do oceánu, což přispívá ke vzestupu jeho hladiny.

Zemědělství na suchu

Ústup vody ze souše představuje vážný problém především pro zemědělství. Probíhající oteplování zvyšuje zátěž pěstovaných rostlin horkem a rostliny v důsledku toho potřebují stále více vody. Zemědělství tím pádem spotřebovává více vody, než si může dovolit. Výsledky pozoruhodného výzkumu zásoby vlhkosti na souši v těchto dnech zveřejnil vědecký časopis Science.

Jde o dlouhodobé klimatické změny, které se v budoucnu mohou zase obrátit nazpět, ale nejspíš k tomu nedojde za našich životů,“ vysvětluje Katharine Jacobsová z Arizonské univerzity. „Množství skleníkových plynů v atmosféře stále roste a nejspíš i bude růst, takže se rychlost vypařování vody na souši nejspíš nezlepší.

Seo s kolegy rovněž potvrdili nedávné vysvětlení pro nepatrné změny v rotaci Země. Podle vědců souvisejí se změnami vlhkosti na planetě. Hydrologa Luise Samaniega z Postdamské university takové mechanismy fascinují, současně je ale považuje za naléhavý budíček. Podle něj jsou změny rotace Země jako planetární elektrokardiogram, který v současnosti připomíná pacienta s arytmií.


Další články v sekci