Za oceánem: Marlene Dietrichová prorazila i díky strachu z nacistů
Když se v Evropě začal rozpínat poživačný Adolf Hitler a jeho náruživí příznivci, režimu neměly šanci uniknout ani slavné a bohaté filmové hvězdy. Ti šťastnější včas dokázaly odejít do Los Angeles a těm skutečně nejšťastnějším se podařilo i slušně prosadit!
Spojené státy přitahovaly velké množství lidí, kteří sem přicházeli najít bohatství a snad i štěstí. Je jasné, že rozvíjející se filmový průmysl lákal z Evropy už od začátku nadané tvůrce. Kdo jiný by lépe mohl rozumět snům a touhám imigrantů? Ti totiž tvořili většinové publikum biografů. Není se co divit, vždyť šlo hlavně o pracující třídu. I nejslavnější filmová studia založili imigranti – Němec Carl Laemmle Universal, Maďaři Adolph Zukor a William Fox společnost Paramount nebo Rus Louis B. Mayer MGM.
Se zhoršující se politickou situací a s nástupem nacismu se tento stabilní pramínek změnil v záplavu. Starý kontinent ve velkém opouštěli filmaři, režiséři, spisovatelé i herci – mezi jinými i Marlene Dietrichová.
Marlene zpívá vojákům
Marlene se v německém filmu i divadle proslavila ve dvacátých letech. Úspěch jí přinesl především film režiséra Josefa von Sternberga Modrý anděl. Po nástupu Hitlera k moci však musely být všechny kopie tohoto snímku zničeny. Proslýchá se ale, že sám Vůdce si jednu jedinou ponechal pro své soukromé projekce.
Svérázná herečka proto zpočátku vůbec neuvažovala o emigraci, neboť říkala, že Hitler je fanouškem jejích podvazků. Přesto ale přijala pozvání hollywoodské společnosti Paramount, pro kterou s von Sternbergem natočila dalších šest úspěšných filmů. Potom už se odmítla do Německa vrátit, protože nacismus ji děsil. Navíc měla strach o svého manžela, dcerku i milence Ericha Maria Remarqua. Ten byl v rodné zemi na indexu.
TIP: Láska za časů nacismu: Proč Lída Baarová podlehla Goebbelsovi?
Svým hlubokým hlasem zpívala americkým vojákům, pomáhala v nemocnicích, pořádala vystoupení pro spojenecká vojska. A to přesto, že její rodině, která zůstala doma, hrozilo velké nebezpečí. Vždyť její sestra byla internována v koncentračním táboře Bergen – Belsen. Naštěstí ale přežila...