Výpravy bez návratu: Kam odešel čínský biolog?
Jak dokládá případ známého čínského biologa, k záhadným zmizením výzkumných výprav nedocházelo jen v dávné minulosti
Čínský biolog Pcheng Ťija-mu vedl v roce 1980 vedl expedici k západočínskému jezeru Lobnor, kde se dlouhodobě zabýval měřením hladiny draslíku. Sedmnáctého června ovšem kolegy opustil, a od té doby o něm nikdo neslyšel. V táboře po něm zůstal jen vzkaz, že jde hledat vodu, s jejímž nedostatkem se výprava potýkala.
Přestože čínská vláda zorganizovala rozsáhlou pátrací akci a událostí se široce zabývala média, po Pchengovi jako by se slehla zem. V letech 2005–2007 se podařilo nalézt šestery různé lidské ostatky, zatím se však neprokázalo, že by některé z nich skutečně patřily pohřešovanému vědci.
Čínští vyšetřovatelé, kteří se do pátrání po zmizelém biologovi zapojili, pracovali s teorií, že se Pcheng stal obětí písečné bouře, která 16. a 17. června v oblasti zuřila. Druhou možností je, že jej pohřbil písečný převis, často využívaný jako ochrana před větrem. Existuje pochopitelně i šance, že by ztracený biolog mohl být stále naživu. I kdyby ale v nehostinné poušti kolem jezera přežil, bylo by mu letos už 93 let. Šance na jeho nalezení je tak velmi malá.
Výpravy bez návratu
- Pátrání po ztraceném městě Z (vyšlo 9. července)
- Marné hledání Severozápadní cesty (vyšlo 12. července)
- Nástrahy australské pouště (vyšlo 15. července)
- Kam odešel čínský biolog? (vyšlo 20. července)