Vrácená nevěsta Markéta: Proč se Francie zbavila habsburské dědičky?

Markéta Habsburská byla okouzlující děvčátko a už od narození byla považována za jednu z nejlepších partií v Evropě. A přece se nakonec francouzskému dvoru znelíbila natolik, že ji potupně vrátil do otcovského domu

15.03.2018 - Jana Ládyová



Jedna z nejschopnějších žen rodu Habsburků vládla jako regentka v Nizozemí a vychovávala děti svého bratra Filipa Sličného a Johany, která se z předčasné smrti svého manžela nikdy nevzpamatovala a do dějin pak vešla s přídomkem Šílená. Markéta Habsburská (1480–1530) se přesto za šťastnou nejspíš nepovažovala. Největší potupu zažila už v dětství. To když se musela z Francie vrátit domů jako zapuzená nevěsta. 

Rozkošné děvčátko

Svatební obřad se odehrál na zámku Amboise na Loiře jednoho horkého červencového dne roku 1483. Roztomilá dívenka se záplavou nádherných zlatých vlásků stojí vedle hubeného mladíka s velkou hlavou. Ženichovi je třináct, nevěstě tři a půl. Nepříliš atraktivní dauphin Karel (1470–1498), syn francouzského krále Ludvíka XI., si bere okouzlující Markétku, která si svou bezprostředností okamžitě získává všechny přítomné.

Když má nervózní ženich navléci nevěstě prsten, není toho schopen. Holčička mu pohotově pomůže. Popadne klenot a navlékne si ho na prstík sama. Král Ludvík si mne ruce. Nevěstino dědictví je tak lákavé! A o to tu jde především!

Krutá matčina smrt

Bezstarostné dětství jediné dcery pozdějšího císaře Maxmiliána Habsburského (1459–1519) a jeho první ženy Marie Burgundské (1457–1582) nemělo dlouhé trvání. Do dvou let vyrůstala Markéta v Gentu v láskyplném prostředí spolu se svým starším bratrem Filipem. Krásné manželství rodičů končí, když Marie nečekaně umírá. Ač byla znovu těhotná, nedala se vévodkyně odradit a vyjela si v březnu 1482 s manželem na oblíbený lov na volavky. Její kůň však v nerovném terénu nešťastně zakopl. Mladá žena prolétla vzduchem, přistála v příkopu a v dalším okamžiku ji pak celou svou vahou ještě zalehl kůň. Způsobil jí zdevastující zranění, polámal páteř i žebra.

Nezvykle cudná Marie Burgundská navíc odmítala, aby ji lékaři prohlíželi v místech, která směl vidět jen její manžel. Ztratila dítě a v krutých bolestech několik dní umírala na vnitřní krvácení. Zanechala po sobě zdrceného manžela a dvě maličké děti, kterým ještě na smrtelném loži stihla odkázat Burgundské vévodství.

Ženich chce jinou!

Markéta se stala díky tomuto dědictví partií ještě zajímavější. O její budoucnosti nyní rozhodují nizozemské stavy. Nejdříve ji posílají k nevlastní babičce, milující Markétě z Yorku do Mechelenu. A pak už na svatbu do Francie. Na zámku Amboise ji systematicky připravují na roli budoucí francouzské královny. Ale najednou nastává v jejím životě zlom!

Když jí bylo deset let, uzavřel její otec Maxmilián I. sňatek s osiřelou třináctiletou Annou Bretaňskou, dědičkou strategicky důležité Bretaně. To se vůbec nelíbilo Francouzům. I oni měli o Bretaň zájem. A protože manželství Anny a Maxmiliána bylo uzavřeno zatím pouze „v zastoupení“, využil toho Markétin manžel Karel VIII. a kvapem se s Annou Bretaňskou oženil sám. Dokázal získat i papežův souhlas k anulování svého sňatku s Markétou. Karlova zrada byla šokem nejen pro Markétu, ale i velkou blamáží pro jejího otce Maxmiliána, který tak přišel o snoubenku i o Bretaň. 

Zapuzená Markéta se vrací

Trvalo ještě více než rok, než pokořená Markéta Francii opustila, byť její soupeřka Anna Bretaňská požadovala její odchod okamžitě. Nejdříve ji ve Francii zadržovali pod záminkou, že se musí vyřídit záležitosti kolem jejího věna, pak ji dokonce tlačili do svatby s nějakým bezvýznamným francouzským šlechticem. Zkrátka - ve Francii si nejspíš chtěli nechat věno i Markétu.

TIP: Ostře sledovaná nevěsta: Šťastná nešťastná Marie Burgundská

Zpět ve vlasti Markétu přivítali vřele. Nejvíc si všechny získala tím, že okamžitě začala mluvit vlámsky, v posledních měsících před svým návratem z Francie si totiž znovu oživila svou mateřštinu. Usadila se v Mechelenu, místě svého raného dětství. Věnovala se hudbě a umění i studiu jazyků – uměla francouzsky, německy, vlámsky a začala se učit také španělsky. A to se záhy ukázalo jako velmi prozíravé! Tatíček Maxmilián, mimořádně schopný sňatkový stratég, totiž vybral Markétě nového ženicha, následníka španělského trůnu Juana Kastilského

  • Zdroj textu

    100+1 historie

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci