Veselý koňský důchod: Jak vypadá konec dostihové kariéry

Konec dostihové kariéry je pro koně často jen začátkem čekání na smrt. Dostihový důchod ale nemusí být nuda a už vůbec ne smutný. Začít nový život pomáhají vysloužilým závodníkům v domově pro koňské seniory v australském Levendale

22.06.2016 - Richard Guryča



Napětí, zábava, sláva – ale hlavně pořádná dřina. Závodní koně dokážou tryskem běžet rychlostí i sedmdesát kilometrů v hodině. Není proto divu, že po takové námaze odcházejí do dostihového důchodu brzy, zpravidla kolem osmého roku. Před sebou však mají ještě velkou část života, protože koně se za staré považují až ve dvaceti.

Jenže co teď? Chov koně je pěkně drahá záležitost, takový mazlíček majitele měsíčně vyjde i na deset tisíc korun. Snad i proto jen v Austrálii končí ročně na jatkách dvacet tisíc koní. Přitom svému majiteli v době své dostihové slávy dokázali vydělat pořádné peníze. „Byl úžasný. V dostizích nám vyhrál čtvrt milionu dolarů a chtěli jsme pro něj najít nový důstojný domov,“ říká Brett Williams, bývalý majitel dostihového koně Obstinada.

Restart vysloužilců

Za v přepočtu více než pět milionů vydělaných korun si to tenhle kůň určitě zaslouží. Obstinado měl štěstí a stal se jedním z prvních svěřenců domova pro koňské důchodce. Platí tady jednoduché pravidlo – vysloužilé závodníky naučíme novým kouskům. Někteří se hodí na drezuru, jiní lépe zvládnou parkur. „Snažíme se vlastně o jakýsi restart vysloužilých dostihových koní – přeučujeme je na jiné úkoly a samozřejmě jim hledáme i nový domov,“ popisuje Pru Cottonová, zakladatelka domova pro koňské seniory.

A toho se už brzy dočká i Obstinado. Zatím ale tráví den jako ostatní dostihoví důchodci. Ráno ho čeká vyjížďka a žádné úlevy čekat nemůže. Klidně ho proženou potokem. Pak následuje protažení a nechybí samozřejmě ani trénink toho, co koně v budoucnosti čeká. A takový program trvá dva měsíce. „Přezdívali mu raketa. Má zkrátka nesmírnou cenu, je úžasný a opravdu je to osobnost,“ rozplývá se Pru Cottonová.

Za první rok existence domova pro koňské důchodce dostalo druhou šanci už dvanáct koní. „Máme jedinečnou možnost, jak dostihové koně lidem přiblížit a ukázat, jak užiteční mohou být i po konci dostihové kariéry,“ dodává Pru Cottonová.

Domov pro dostihové důchodce v Levendale už inspiroval i další milovníky koní a v Austrálii jich vzniká několik dalších. Štěstí, jaké měl Obstinado, tak snad bude mít víc závodních koní, kteří odejdou do důchodu.

Atentát na dostihového šampiona

Dostihový sport je v Austrálii nesmírně populární, mimo jiné i díky koni jménem Phar Lap. Ve 30. letech dvacátého století dokázal vyhrát 37 z 51 dostihů, v nichž startoval. A má na kontě dosud nepřekonaný rekord třiatřiceti vítězství za sebou. Je to asi jediný kůň, který štval majitele jeho soupeřů na dráze natolik, že se stal terčem atentátu. Kulka ho sice minula, později však zemřel. O dvacet let později se prokázalo to, co si už v den jeho smrti myslela většina lidí. Phar Lap nezemřel na oficiálně uváděnou koliku, ale byl otráven.

  • Zdroj textu

    100+1 Speciál

  • Zdroj fotografií

    Pru Cotton, YouTube


Další články v sekci