V dávné Číně vařili rituální pivo z rýže již před 9 tisíci lety

Prastaré nádoby z velké mohyly v jihočínském Čchiao-tchou obsahovaly stopy archaického piva z rýže a dalších místních plodin

03.09.2021 - Stanislav Mihulka



Čchiao-tchou (Qiaotou) v jižní Číně se dost možná stane poutním místem pivařů. Archeologové zde objevili dávné keramické nádoby, ve kterých nalezli stopy po raném pivu. Oblíbený nápoj se zde vařil z rýže před 9 tisíci lety. Jde o jeden z nejstarších nálezů, který dokládá konzumaci alkoholu. V tomto případě bylo pití piva zřejmě součástí pohřebních rituálů. Tyto rituály se podle odborníků zřejmě podílely na vývoji pokročilých společností pěstitelů rýže, které se objevily v Číně asi o 4 tisíce let později.

Nádoby byly objeveny v ploché, přibližně tři metry vysoké a 80 × 30 metrů velké mohyle. Ta byla navíc obehnána širokým příkopem a v okolí nebyly objeveny žádné obytné stavby. V mohyle byly uloženy dvě lidské kostry a větší počet různě velkých kusů keramiky, včetně kompletních nádob. Keramika je zdobená bílou barvou a abstraktními vzory, což z ní dělá jednu z nejstarších malbou zdobených keramik, jakou doposud známe.

TIP: Opít se! Ale čím? Poznejte 5+1 alkoholických nápojů dávné minulosti

Badatelé prozkoumali mikrobotanické, a také mikrobiální pozůstatky v nádobách. Z těchto nálezů vyplynulo, že nádoby z mohyly ve Čchiao-tchou obsahovaly pivo. Kromě rýže používali tehdejší lidé k jeho přípravě i slzovku obecnou – teplomilnou obilninu, které se přezdívá Jobovy slzy a blíže neurčené hlízy. Podle expertů se takové rané pivo podstatně lišilo od typických dnešních piv. Bylo jen lehce fermentované, sladké a pravděpodobně i zakalené.


Další články v sekci