Tři soutěsky: Před 15 lety začalo napouštění největšího vodního díla světa
Před 15 lety byla dokončena druhá fáze výstavby jednoho z nejkontroverznějších vodních děl na světě – mamutí čínská přehrada Tři soutěsky se začala plnit vodou
Myšlenka vybudovat obří přehradu na řece Jang-c’-ťiang se zrodila již před dlouhými 99 lety. K definitivnímu schválení projektu přehrady a vodní elektrárny ale došlo až o 73 let později. Cílem monumentální stavby byl hlad rozvíjející se země po elektřině a snaha omezit devastující záplavy na Modré řece. Jen ve 20. století napáchala Jang-c’ velké škody šestkrát během nichž si vyžádala přes 400 tisíc lidských životů. Zničeno 5 milionů domů, zatopeno 21 milionů hektarů orné půdy (trojnásobek rozlohy ČR) a postiženo bylo celkem 290 milionů lidí. Pod hladinou zmizela i vzácná archeologická naleziště.
Obří přehrada ale způsobuje vážné ekologické a geologické problémy. Ze zaplavených a rozkládajících se stromů a rostlin se uvolňují skleníkové plyny, jako je oxid uhličitý nebo metan. Během povodní se u hráze hromadí tolik naplavenin, že lidé mohou doslova chodit po vodě. Kromě odpadků se v přehradě hromadí také chemikálie, třeba hnojiva stékající z polí.