Tradice a pompa: Jak vypadala korunovace britské královny Alžběty?

Její otec Jiří VI. zemřel ve spánku právě, když jej princezna Alžběta zastupovala na turné po státech Commonwealthu. Než však byla korunována britskou královnou, uběhlo ještě dlouhých 16 měsíců

25.08.2020 - Olga Nivnická



Pompézní oslava se konala v roce 1953. Británie v té době ještě pociťovala následky druhé světové války. Například cukr a maso se stále vydávaly jen na příděl. Situace se ale obracela k lepšímu. Právě korunovace nové královny měla symbolizovat změnu. Znovuzrození země. Mladá, pohledná a hlavně svědomitá a dobře vychovaná dívka měla být ztělesněním nové zářivější budoucnosti. A slavnostní korunovace malým státním svátkem. Přehlídkou tradic, pompy a vlivu.

V noci na 2. června 1953 pršelo, ale ani to neodradilo tisíce diváků, aby dlouhé hodiny neokupovali ta nejlepší místa podél trasy, kterou se bude ubírat průvod. Na druhý den se v ulicích shromáždily tři miliony lidí! Na čele procesí z Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství kráčely elitní britské gardy a ozbrojené jednotky z celého Commonwealthu. Za nimi následovaly kočáry s příslušníky evropských panovnických rodin a prezidenty. V kočáře Gold State Coach z roku 1762, který dostal svůj název proto, že je pokrytý plátkovým zlatem, seděla královna s manželem.

TIP: Alžběta II.: Královna, která změnila svět

Ve Westminsterském opatství Alžběta před osmi tisíci pozvaných hostů přísahala, že bude prosazovat spravedlnost a právo království a bránit anglikánskou víru. Potom ji canterburský biskup pomazal svatým olejem a ona přijala královské žezlo, jablko a roucho. 

V přímém přenosu

Královna si prý navzdory mínění premiéra Winstona Churchilla prosadila, aby se celá korunovace souběžně vysílala v televizi. Vůbec poprvé v historii! V Británii měla televizor do té doby jen asi třetina domácností, teď však prodeje strmě vzrostly.


Další články v sekci