Tajuplný bezpilotní raketoplán X-37B oslavil dalších 600 dní na oběžné dráze
Experimentální raketoplán U.S. Air Force je na oběžné dráze a stále není jasné, co tam vlastně dělá
Experimentální bezpilotní raketoplán Boeing X-37B právě oslavil šestistý den na oběžné dráze Země. A přesto nejsme nijak moudřejší v tom, co tam vlastně dělá.
Raketoplán X-37B Orbital Test Vehicle (OTV) ke své současné misi odstartoval 20. května 2015 z kosmodromu Cape Canaveral na Floridě. Podle toho, co je známo, jde o čtvrtý let tohoto stroje. Předešlá, třetí mise, trvala celkem 675 dní.
Původně šlo o civilní projekt NASA, který časem převzal Pentagon. Raketoplán funguje podobně jako slavný pilotovaný raketoplán Space Shuttle, jen je s délkou 8,8 metru asi čtyřikrát menší.
Stejně jako Space Shuttle vzlétá na oběžnou dráhu vertikálním startem na raketě a vrací se horizontálním přistáním jako letoun. A stejně jako Space Shuttle má i nákladní prostor a robotickou paži pro manipulaci v kosmickém prostoru.
Utajované mise na oběžné dráze
Víme něco málo o nákladu, který X-37B vozí na oběžnou dráhu. Při této misi to byly materiály pro vědecké experimenty NASA a iontový motor. O cílech této i předešlých misí ale není známo nic konkrétního. Oficiální web amerického letectva říká, že raketoplán testuje technologie pro opakovatelně použitelné kosmické lodě a provádí experimenty na oběžné dráze. Ale to nejspíš není vše.
TIP: Boeing X-37B: Přísně tajný armádní raketoplán se chystá na přistání
Podle některých teorií X-37B testuje motory a manévry na relativně nízké oběžné dráze, ve výšce kolem 320 kilometrů, a zkoumá tam možnosti umístění výzvědných satelitů. Anebo tam prý už teď provádí výzkumnou činnost.