Tajemný hrad Třemšín: Skutečně ukrývá poklad mrtvých mnichů?

Romantická legenda o tajemné chodbě a pohádkovém pokladu, který stráží potměšilý skřítek má skutečný historický základ. Co se skrývá pod hradními troskami na Třemšíně?

04.07.2017 - Ludmila Příborská



Hora Třemšín je krásnou dominantou Brd. Na jejím vrcholku dodnes leží zbytky středověkého hradu rodu Buziců. V erbu měli kančí hlavu. V místních neprostupných hvozdech byl hon na divočáky skutečně nebezpečnou zábavou. Divoký Třemšín je navíc opředen několika záhadami. Skrývá poklad hlídaný skřítkem a tajemnou podzemní chodbu?

Na pokladu sedí skřítek

Poklad patrně souvisí s nedalekým benediktinským klášterem v Teslínech. Klášter byl roku 1421 dobyt a vypleněn husity. Když táhnou jejich vojska brdskou krajinou podruhé o tři roky později, z třemšínského hradu zbudou pouhé trosky. Tehdejší majitel přísahal na katolickou církev, to stačilo. Pohnutky husitů ovšem nebyly čistě náboženské. K drancování je vedl také mamon. Kláštery přetékaly bohatou výzdobou, jejich poklady husité ve velkém rozkrádali. A právě teslínští mniši v klášteře ukrývali zlatý poklad. I proto ho husité napadli a vydrancovali. Ale poklad nenašli. Mniši stihli poklad odnést a schovat na bezpečnější místo. Na třemšínský hrad, který v té době ještě nebyl dobyt.

Dokonale utajená chodba

Mniši prý poklad odnesli tajnou podzemní chodbou, která spojovala klášter s hradem. A mluví o ní i mnohem starší pověsti! Kdysi jí uprchly tři dcery třemšínského pána, kterým hrozil únos. Na urozené slečny měl tehdy políčeno proslulý lapka Hroch z Maršovic. Hradu se nakonec zmocnil tak jako tak a zabral jej se svými kumpány loupežníky. Tajemstvím opředenou chodbu ale do dnešních dnů nikdo nenašel. Což je zvláštní.

Koncem 18. století se do tohoto kraje stěhuje pražský arcibiskup a kníže Vilém Florentin Salm. Krajinu si zamiluje a v okolí Třemšína tráví spoustu času. Buduje nové lesní cesty a odpočinkové altánky, které skýtají výletníkům ochranu před počasím. Ani během těchto rozsáhlých úprav na tajemnou chodbu nikdo nenarazil. Jenže místní jsou dodnes skálopevně přesvědčeni, že úniková chodba není výplodem fantazie. Dokonce by měla být deset kilometrů dlouhá! Tajné chodby středověké hrady běžně mívaly, většinou ale nevedly příliš daleko. Je možné, že ji nikdo neobjevil, protože leží nečekaně hluboko? Nebo se napojuje na hradní studnu? Na Třemšíně ji ale v 19. století zasypali.

Záhadná a ztepilá brdská hora si nese své tajemství dál. Kouzelný svět draků a bludiček vzal dnes za své. Nebo v hlubinách hory na pohádkovém pokladu skutečně sedí bláznivý skřítek a směje se nám už několik staletí? Kdo ví…

  • Zdroj textu

    Otazníky historie 3/2012

  • Zdroj fotografií

    otouseksolo


Další články v sekci