Svatby mezi příbuznými? Na zapomenutém ostrově v Atlantiku běžné
Tristan da Cunha je jednou z nejizolovanějších pevnin světa. Není zde žádné letiště a ostrov leží mimo obvyklé námořní trasy. Izolovanost ale může znamenat i výhodu – ostrov a okolní vody se i díky ní mění v dokonalou přírodní rezervaci.
Tristan da Cunha je součástí skupiny sopečných ostrovů v Atlantickém oceánu. Oficiálně je ostrov součástí britského závislého území Svatá Helena, i když jej od ostrova sv. Heleny dělí více než dva tisíce kilometrů. Jde o jednu z nejizolovanějších pevnin světa – na ostrově neexistuje žádné letiště, jediný přístav se nachází u správního města Edinburgh sedmi moří, který ovšem leží mimo námořní trasy a přístupný je jen 60 dnů v roce. K nejbližšímu pevninskému městu je to sedm dnů plavby.
Terra incognita
Vzhledem k tomu, že na ostrově žije jen okolo 270 lidí, je zde běžným jevem uzavírání sňatků mezi pokrevnými příbuznými. Ostatně na celém ostrově je zaznamenáno pouze osm příjmení. Sňatky mezi pokrevnými příbuznými ale znamenají také zvýšený počet genetických vad a nemocí. Zdejší populaci tvoří především potomci holandských, amerických a italských námořníků a cestovatelů z Britských ostrovů.
Veškerá půda na ostrově je ve společném vlastnictví a všechny farmářské rodiny na ostrově mají vlastní akcie. Dobytek na ostrově je monitorován tak, aby nedocházelo k jeho úbytku a mohla být díky němu uchována pastvina.
Hlavním zdrojem příjmů obyvatel ostrova je rybolov a lov humrů, mořských raků (továrna na jejich zpracování se nachází přímo na ostrově) a prodej poštovních známek a mincí. Většina lidí žijících na ostrově má dvě zaměstnání, přičemž to druhé je zpravidla nějaká činnost vykonávaná v administrativě ostrova.
Dokonalá přírodní rezervace
Více než polovina ostrova je dnes chráněnou přírodní rezervací a ochrana pevninského přírodního bohatství se v roce 2020 rozšířila i na okolní moře. Úřady vyhlásily přírodní rezervací i 90 % okolních vod. Zakázán je tak například rybolov pomocí hlubinných vlečných sítí a další průmyslové způsoby rybolovu. Plocha nové přírodní rezervace je třikrát větší než pevninská část Velké Británie a Tristan da Cunha je tak pátou největší mořskou přírodní rezervací na světě a se svými 700 000 kilometry čtverečními i vůbec největší rezervací v rámci Atlantiku.
Ostrov se může pochlubit jednou z nejbohatších biodiverzit na světě. Jeho vody jsou domovem žraloka sedmižábrého širokonosého nebo třeba rypouše sloního. Ostrovní pevninu pak obývají tučňáci skalní nebo albatros pestrozobý.