Smutný osud Kubišových: Příbuzní parašutisty skončili v Mauthausenu
Otto Strnad byl 29. prosince 1941 vysazen v protektorátu. To jméno pravděpodobně nikomu moc neřekne. Šlo však o krycí identitu, správně se muž jmenoval Kubiš. To už se začíná vyjasňovat, přestože jméno Kubiš patřilo na Třebíčsku k značně rozšířeným. Na tom chtěl mít lví podíl i František Kubiš, otec známého parašutisty Jana
František Kubiš se narodil 25. září roku 1887 v Dolních Vilémovicích nedaleko Třebíče. Ve Valči se pak 14. listopadu 1910 oženil s Kristýnou Mitiskovou a Jan Kubiš byl jejich druhým dítětem. Před ním se roku 1912 manželům narodil ještě syn Rudolf – krejčí. Ten ušil bratrovi oblek, který měl Jan na sobě, když spolu s Jozefem Gabčíkem zaútočil na zastupujícího říšského protektora.
Příliš těsný dům
Dále se manželům Kubišovým narodila roku 1915 dcera. Dostala jméno Františka, ačkoliv jí málokdo řekl jinak než Fanda. U toho by dnešní rodina asi zůstala, ale před sto lety se na tyto věci pohlíželo jinak. Nicméně i na tehdejší poměry byl otec Kubiš v otázce rozšiřování rodu velice aktivní. S Kristýnou si pořídili ještě dvě děti – roku 1916 Jarouška a 1919 Marušku.
Krátce po posledním porodu však Kristýna zemřela a Maruška krátce po ní. František Kubiš byl ovšem stále v plné síle, a tak se rozhodl, že se znova ožení. Jeho novou ženou se stala vdova Marie Dusíková, rozená Čechová. Marie byla o dva roky starší než František a z prvního manželství si do nového svazku přivedla čtyři děti – Rudolfa, Antonína, Františku a Josefu. Rodina se rozkošatila a dům č. p. 71 v Dolních Vilémovicích začal být těsný – Jana si proto k sobě vzal Josef Mitiska a jeho sestra Bernarda z Ptáčova, sourozenci zemřelé Janovy matky.
Klepy po vesnici
Ačkoliv byl otec Kubiš pouze chudý švec, dodávající obuv do Třebíče, nezalekl se dalšího rozšiřování klanu. S Marií měl další čtyři děti: Marii, Vlastu, Jitku a Františka. Pomalu by to vydalo na malou školní třídu, ale ani zde se František nezastavil. Dne 21. února 1921 se Mariině dceři Františce Dusíkové narodil syn František Dusík. V poručnickém spisu Okresního soudu v Třebíči se k otcovství přiznal pan otec František Kubiš. Za svůj čin byl dokonce potrestán, když se však vrátil z vězení, měl prý i něco se svou druhou nevlastní dcerou.
TIP: Mýty kolem atentátu na Heydricha
V Dolních Vilémovicích šly dědinou dokonce řeči o jejich znásilnění, důkazy však chybí. Snad z tohoto důvodu nebyla rodina Kubišova ve své rodné vsi příliš oblíbená. S trochou cynismu by se dalo říci, že otec Kubiš udělal pro zachování rodu, co mohl. Bohužel ani to nestačilo, aby rodina přežila vzteklé řádění nacistů, mstících se za smrt Reinharda Heydricha. Dne 24. října 1942 bylo čtrnáct nejbližších příbuzných Jana Kubiše v táboru Mauthausen popraveno. Přežila jen nevlastní matka Marie Kubišová a nezletilý syn František.