Smrtící koktejl: Západní Afrikou se šíří nová zombie droga
Smrtící a vysoce návyková „zombie droga“, která má údajně obsahovat i lidské kosti, působí spoušť v západní Africe
V Sierra Leoně a dalších koutech západní Afriky se ve velkém šíří relativně nová droga. Kush, jak se jí zde říká, nemá nic společného se stejnojmennou hybridní odrůdou indického konopí původem z Afghánistánu a severního Pákistánu, a kromě názvu nemá nic společného ani se stejnojmennou „syntetickou marihuanou“, známou hlavně ve Spojených státech.
Africký kush je směsí konopí, fentanylu, tramadolu, formaldehydu – a podle některých i rozemletých lidských kostí. Mezi nejčastější uživatele této drogy patří mladí muži ve věku mezi 18 a 25 lety. Její účinky do značné míry připomínají stavy, které vyvolává tranq – jiná zombie droga, tvořená směsí veterinárního anestetika xylazinu a fentanylu, někdy i s příměsí heroinu. Uživatelé kushe připomínají zombie – usínají během chůze, nepřirozeně se klátí, padají a narážejí do předmětů a překážek a vrhají se proti jedoucím automobilům.
Podle odhadů zdravotníků zemře každý týden v Sierra Leoně v souvislosti s užíváním kushe okolo tuctu lidí a tisíce uživatelů končí v nemocnicích. Kromě Sierry Leone se nová droga šíří také v sousední Guineji a Libérii.
Nebezpečný zombie koktejl
Část látek, obsažených v této nové drze, pochází podle odborníků z nelegálních laboratoří v Číně a dalších asijských zemí – hlavně pokud jde o opioidy fentanyl a tramadol. Konopí je pak převážně místní provenience.
Účinky drogy se liší v závislosti na spotřebovaném množství a její koncentraci. Konopí vyvolává celou škálu pocitů od euforie a uvolněnosti až po změněný stav vědomí. Fentanyl, extrémně silný opioid, vyvolává euforii a zmatenost, a kromě celé řady dalších vedlejších účinků způsobuje i ospalost a malátnost. Podobné účinky má i slabší tramadol.
Africký kush má podle některých svědectví obsahovat také rozemleté lidské kosti. Síra v nich obsažená má údajně potencovat účinek drogy. Dalším důvodem údajné přítomnosti této neobvyklé příměsi by mohla být přítomnost fentanylu nebo tramadolu, pokud by se jednalo o kosti uživatele těchto drog. Obě vysvětlení jsou ale spíše sporná.
Obsah síry v lidských kostech není nijak vysoký a při jejím spalování by vznikal vysoce toxický oxid siřičitý, vyvolávající prudký kašel a edém plic. Také případný obsah drog v kostech je takřka zanedbatelný a jde o řádově nižší množství, než jaké je třeba k vyvolání fyziologického účinku v lidském těle. V úvahu tak připadají snad jen rituální důvody, které jsou ale v Africe široce rozšířené nejen mezi uživateli drog.