Smrtící infekce: Zdravotníci na Madagaskaru bojují proti plicnímu moru

Každoroční epidemie moru na Madagaskaru je letos obzvláště nebezpečná. Odborníci mají strach z šíření za hranice země

03.11.2017 - Stanislav Mihulka



Na Madagaskaru řádí mor. Před pár stoletími by taková informace vyvolala ohromnou paniku. Dnes už naštěstí mor umíme jakžtakž zvládnout, přesto si ale jeho epidemie zasluhují velkou pozornost.

Na Madagaskaru propukají epidemie moru prakticky každoročně od roku 1990, kdy místní úřady polevily v očkování a hygienických opatřeních. Ta letošní je ale nebezpečnější než jindy. Ve většině případů se přenáší v plicní formě, která se snadno šíří kapénkovou infekcí. Snad ještě horší zprávou je, že letos mor zasahuje dvě největší města ostrovního státu, Antananarivo a Toamasinu. Epidemie vypukla v srpnu a k 20. říjnu si vyžádala 124 lidských životů. Nakazilo se celkem asi 1 300 lidí.

WHO proti moru

Lékaři a zdravotníci intenzivně bojují proti nákaze přímo v místech výskytu choroby. Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala varování, že by se mor mohl rozšířit i do dalších zemí, hlavně v Africe.

TIP: Vědci izolovali DNA původce Velkého moru ze zubů koster obětí v Londýně

Ve snaze co nejvíce omezit riziko dalšího šíření moru zaslala WHO na Madagaskar 1,2 milionu dávek antibiotik. Původce moru, bakterie Yersinia pestis, je naštěstí stále vysoce citlivá na antibiotika. Doufejme, že jí to vydrží co nejdéle. Jakmile by se mor stal rezistentním, bude zle.

  • Zdroj textu

    IFL Science, WHO

  • Zdroj fotografií

    Institut Pasteur de Madagascar


Další články v sekci