Sissi vs. arcivévodkyně Žofie: Tchyně sledovala mladou císařovnu na každém kroku

Milá, půvabná, ale také nezkrotná. To, co na bavorské nevěstě Sissi fascinovalo mladého Františka Josefa, bylo jeho matce Žofii trnem v oku

21.05.2019 - Eva Kentová



Už jako miminko je Sissi zvláštní, vždyť její maminka jí daruje život o Štědrém večeru. A právě narozená Alžběta Amálie Evženie z rodu Wittelsbachů má navíc v puse zoubek. Maminka Ludovika je ženou vévody Maxe Bavorského, který si rozhodně zaslouží pár řádek. Není to významný vévoda, ale Sissi po něm dědí povahu. „Vévoda celé dny chodí po lesích, oblečený jako měšťák, a pak hraje v hospodě karty,“ šeptá si evropská aristokracie. Rodina žije v přírodě v milovaném zámku Possenhofenu. Jenže idylka měla brzy skončit a vystřídat ji idylka jiného druhu. Tedy idylka zvenčí.

Musí jen souhlasit

Císařovnou se měla stát její sestra Helena, zvaná Néné. „Vychovávala jsem ji jako nejlepší nevěstu,“ ujišťuje v létě 1853 maminka Ludovika maminku ženicha, jímž byl třiadvacetiletý císař František Josef I. Františkova matka Žofie byla Ludovičina sestra a obě mladé dívky tedy jeho sestřenice. Blízké sňatky mezi panovníky jsou obvyklé, což vede ke genetickým zatížením. Jenom v 19. století se mezi Wittelsbachy, k nimž Sissi patří, objevilo třicet osob deviantních nebo šílených, a Habsburkové na tom nebyli líp.

Přítomnost mladých krasavic císaře z míry nevyvádí, už má za sebou zkušenosti. „Na tu první mu slečnu obstarala maminka, ostatní si už sehnal sám,“ šeptají si dvorní dámy. Teď si ale František vybírá manželku. Ke zděšení maminky i tety volba nepadne na perfektní Néné, ale na nezkrotnou Sissi. „To nedovolím,“ vzteká se císařovna matka. „Bude ti dělat ostudu, neumí se chovat, rostla jak dříví v lese!“

Jenže Sissi, které není ještě ani šestnáct, Františka okouzlí za jediný den. Když jí císař oznámí, že si ji hodlá vzít, nemá jinou šanci než souhlasit. „Kdo by mohl nemilovat takového muže?“ odpoví prý na dotaz své matky. O mnoho let později ovšem poznamená: „Manželství je nesmyslná instituce. V patnácti je člověk prodán a vysloví přísahu, které nerozumí a které se nemůže zbavit třicet a více let.“

Tchyně i v posteli

Sissi nemá podle měřítek Františkovy matky slušné vychování ani slušné šaty. Okamžitě po zásnubách ji  provedou vzdělávacím drilem a dostane seznam pravidel včetně toho, jak provádět ranní toaletu. Horda učitelů doplňuje mezery ve vzdělání, mezi nimi učitel dějepisu z Uher. Jeho výuky se účastní dobrovolně i bratři princezny. Pan učitel netuší, že v budoucí císařovně vzbudí nadšení pro všechno uherské, které ji bude provázet celý život. Chystá se taky výbava. Mimo jiné obsahuje čtrnáct tuctů punčochových párů, dvacet párů rukavic, šest párů vysokých bot a sto třináct párů střevíců, neboť císařovna si smí vzít tytéž boty a rukavice pouze šestkrát.

Svatba se koná 24. dubna 1854. „Tím skončila moje svoboda,“ stěžuje si Sissi sestrám. František byl totiž od malička vychováván matkou bez zásahu svého otce, a tak se naučil ji ve všem poslouchat. Vůbec mu nepřišlo na mysl, že do manželství by mu zasahovat neměla. Takže z tchynina zápisníku víme největší intimnosti, třeba jak vypadala Sissi před svatební nocí: „Alžběta ukrývala svou přirozenou krásu. Upoutala mě záplava dívčiných nádherných vlasů na polštáři. Ležela jako vyděšené ptáče schoulené hluboko v hnízdě.“ Taky díky tchýni víme, že úspěšná byla až třetí společná noc. „Sissi se omluvila ze snídaně, císař mě ujistil, že naplnila jeho lásku.“ 

Ubohá Sissi je špehovaná na každém kroku. „Cítila jsem se tak opuštěná, tak sama. Císař vždy časně ráno odjížděl do Vídně, až v šest se vracel na večeři. Až do té chvíle jsem byla celý den sama a obávala se okamžiku, kdy vstoupí arcivévodkyně Žofie. Hodinu za hodinou slídila, co dělám. A všechno, co jsem dělala, bylo špatně. Smýšlela nepříznivě o každém, koho jsem milovala.“ Takto zaznamenala v pamětech tetiny stížnosti Sissiina neteř Marie.

Nápadníci a nápadnice

Sissi si zoufá. „Mám císaře tak ráda! Jen kdyby nebyl císař,“ stěžuje si matce v dopise. Ale on císařem je a navíc poslušným synem. „Intimní život císařského páru byl problematický,“ uvádí lékař Hans Bankl, autor knihy Nemoci Habsburků.

TIP: Mýty versus realita: Méně známá fakta o císařovně Sissi

„Temperamentní císař se ocital ve složité situaci, protože Sissi byla v kontrastu ke svému přitažlivému zjevu ženou chladnou. Tělesná láska ji zajímala pramálo. Ve svém manželství si z erotiky učinila nástroj nátlaku. Když se při věčných hádkách s tchyní František Josef nepostavil na její stranu, Alžběta ho vykázala z ložnice. Marně klepával na její dveře po mnoho týdnů.“ To si nenechá líbit žádný muž, takže i tenhle začal hledat útěchu u jiných žen. Sissi také nachází jiné obdivovatele, z nichž nejslavnější je Gyula Andrássy, revolucionář a posléze premiér v Uherském království. 

  • Zdroj textu

    Historická červená knihovna

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci