Rekonstrukce po 700 letech: Oběť vraždy ze středověké Itálie byla zmasakrována mečem
Mladého muže, pohřbeného v italském Cittigliu před rokem 1260, zřejmě zavraždil jediný útočník sérií ran mečem do hlavy
Archeologové v roce 2006 během vykopávek v kostele San Biagio v městečku Cittiglio na severu Itálie objevili ostatky mladého muže, které nesly stopy četných zranění. Nejstarší část kostela sice pochází z 8. století našeho letopočtu, dotyčný muž, jemuž bylo v době smrti asi 19-24 let, byl ale podle radiokarbonového datování pohřben před rokem 1260.
Italská archeoložka Chiara Tesiová z Insubrijské univerzity a její tým detailně prozkoumali mrtvého pomocí moderních forenzních postupů, včetně výpočetní tomografie a přesné digitální mikroskopie. Badatelé zjistili, že život mladého muže, který měl podle starších stop na kostech zkušenosti s bojem i lovem, vyhasl po čtyřech ranách mečem. Na základě zjištěných zranění se vědcům podařilo zrekonstruovat poslední chvíle usmrceného nešťastníka. Studii Chiary Tesiové uveřejnil časopis Journal of Archaeological Science: Reports.
Rekonstrukce vraždy
„Nešťastník byl zřejmě útočníkem překvapen,“ popisuje okolnosti úmrtí Tesiová. „Podle všeho si nestačil dostatečně chránit hlavu.“ Útočník svou oběť nejprve napadl zepředu. První úder mečem se mu zřejmě podařilo zčásti vykrýt či zablokovat a ačkoliv tato rána nebyla úplně bez následků a způsobila oběti mělké poranění lebky, nebyla smrtelnou.
Rekonstrukce útoku. (ilustrace: University of Siena, Stefano Ricci, CC BY 4.0)
Napadený mladý muž se pak podle archeologů dal zřejmě na útěk. Poté byl zasažen dvěma údery mečem v rychlém sledu, z nichž jeden zasáhl oblast ucha a další směřoval zezadu na krk. Napadený muž byl zřejmě již vyčerpán a hleděl směrem k zemi, když dostal brutální čtvrtou ránu mečem do zadní části hlavu, která ho okamžitě zabila.
TIP: Statečný faraon Sekenenre Tao II byl surově ubit Hyksósy přímo na bojišti
Velmi násilné provedení podle Tesiové ukazuje na výrazný motiv činu, který přiměl útočníka zabít oběť surovým způsobem. Podle výsledků studie byly všechny rány zasazeny stejnou zbraní, nejspíše ocelovým mečem. Identita zavražděného muže není přes velké úsilí badatelů doposud známá. Prominentní pohřeb v kostele ale naznačuje, že šlo o příslušníka vysoce postaveného rodu, dost možná mocné rodiny De Citilliů, která založila zmíněný kostel.