Původní betonový sarkofág Černobylské elektrárny je před zhroucením

Původní betonový sarkofág, bránící úniku radiace z Černobylské elektrárny, hrozí zhroucením. Jak vážný problém to představuje?

11.08.2019 - Stanislav Mihulka



Když v roce 1986 došlo ke katastrofě v Černobylské jaderné elektrárně, nechaly tehdejší sovětské úřady vybudovat nad zbytky budovy reaktoru č. 4 dočasný betonový sarkofág. Byla to zoufalá snaha zabezpečit tuny vysoce radioaktivního materiálu. Kryt byl projektován jako okamžité, nicméně dočasné řešení. Jedním z pomocných systémů je soustava čerpadel, která každoročně odčerpá několik tun radioaktivní vody. Po úpravách v prvním desetiletí tohoto století se sice množství prosakující vody výrazně snížilo, ani to ale nebylo definitivní řešení. Je to už déle než třicet let a čas si již vybral svou daň.

Podle odborníků teď původní sarkofág, masivní a velmi radioaktivní konstrukce ze spousty betonu a kovu, doslova mele z posledního. Jeho struktura je vážným způsobem narušená a bezprostředně hrozí zřícení sarkofágu. Už samotnou stavbu sarkofágu ovlivnila celá řada nepříznivých faktorů, od pochopitelného spěchu a obav z radioaktivního záření, až po bídné technologické možnosti tehdejší doby.

Smlouvu v hodnotě asi dvě miliardy hřiven (asi 1,8 miliardy korun) podepsala SSE Černobyl NPP, která má na starosti jadernou elektrárnu, s firmou Ukrbudmontazh poté, co v březnu 2019 vyhrála tendr na zakázku. Demontáž bude zaplacena z ukrajinského státního rozpočtu.

TIP: Nový život v Černobylu: Místo jaderné katastrofy dnes žije vlastním životem

Situace je podle všeho velmi problematická. Hodnocení i rozbory ukázaly, že pravděpodobnost kolapsu starého sarkofágu je velmi velká a maximální životnost stavby je konec roku 2023. Jakékoliv pokusy o demontáž starého sarkofágu by mohly urychlit jeho zřícení. Podle mluvčíhoi společnosti SSE Černobyl NPP drží starý sarkofág na podpůrných blocích pouze silou gravitace. Odstranění každého prvku může způsobit kolaps sarkofágu.

V dnešní době postiženou část černobylské elektrárny i celý původní sarkofág zakrývá nedávno dokončený nový obrovský kryt o rozměrech 162 krát 247 metrů a výšce 108 metrů. Zřícení původního sarkofágu by ale prakticky jistě zamořilo celý vnitřek nového krytu extrémně radioaktivním materiálem, což by nesmírně zkomplikovalo úsilí o postupné rozebrání bývalého reaktoru a dekontaminaci celého místa.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Tim Porter / Wikmedia Commons


Další články v sekci