První fyzička světa: Laura Bassi pronikla mezi vědeckou elitu už v 18. století!
Pozoruhodných žen a navíc vědkyň ve starých evropských dějinách mnoho nenajdeme. Lauru Bassi však mezi ně můžeme směle zařadit. Čím byla výjimečná?
Jako druhá žena v historii získala doktorát z filozofie na nejstarší univerzitě v Bologni. Zanedlouho pak začala na této škole i učit. A co víc! Pak se dokonce vdala a měla děti. Dnes možná nic až tak pozoruhodného, ale nacházíme se v Bologni 18. století!
Hýčkaný jedináček
Laura Maria Catarina Bassi vlastně z rodného města skoro nevytáhla paty. Narodila se v bohaté rodině renomovaného právníka. Všichni její sourozenci zemřeli jako malé děti, rodiče se tedy soustředili na ni a umožnili jí kvalitní soukromé vzdělání. Jiné jako dívka vlastně neměla nárok získat.
Kromě italštiny brzy ovládala i latinu a francouzštinu, ale nejvíce si oblíbila přírodní vědy. Pro ně ji nadchl její domácí učitel, jinak také rodinný lékař a profesor na univerzitě Gaetano Tacconi. Vzdělával ji v oblasti matematiky, metafyziky, logiky a filozofie.
První veřejné vystoupení
Když se o jejím talentu doslechl vlivný kardinál Prospero Lambertini, přesvědčil ji, aby se zúčastnila veřejnosti otevřené diskuse na boloňské univerzitě. Tam všechny tak ohromila, že jí brzy univerzita udělila doktorát, čemuž přihlíželi nejen studenti a členové akademického senátu univerzity, ale i špičky tehdejší společnosti. Na onom slavném ceremoniálu v Palazzo Publico také zazněla její první veřejná přednáška.
Bylo jí pouhých jednadvacet let, když jí nabídli, aby se stala univerzitní profesorkou - vlastně první na evropském kontinentě! Ačkoli si jí vážili, přece jen kvůli společenských předsudkům nedostala často šanci přednášet. Jaksi se příliš nehodilo, aby stála jako žena před sálem plným… mužů.
Manželka, matka, vědkyně
Nebyla to jen „suchá“ vědkyně. Měla i bohatý soukromý život. Ve svých sedmadvaceti letech se provdala za lékaře Giuseppa Verattiho. Vědu neopustila ani poté, co se jí narodily děti. Z osmi se jich dospělosti dožilo pět. Maminkou na plný úvazek ale určitě nebyla!
Díky svým vlivným příznivcům získala možnost vyučovat doma a dostávala velmi slušný plat. Ten jí umožnil, aby si ve svém domě zřídila laboratoř, kde společně s manželem, který se stal jejím oficiálním asistentem, prováděli pokusy s elektřinou. S velkým úspěchem se pak setkaly jejich kurzy experimentální fyziky, které Laura vedla 28 let. Obdivovala Benjamina Franklina, ale především vycházela z díla Isaaca Newtona, podle jehož knihy Matematické základy přírodní filosofie jako jedna z prvních v Itálii vyučovala. Napsala také několik knih, většinou z oblasti fyziky a hydrauliky, i když v nich s žádnými novými objevy sama nepřišla.
TIP: Triumf vůle a rozumu: Před 150 lety se narodila Marie Curie-Sklodowská
Velkého uznání se jí dostalo na sklonku života. Tehdy získala prestižní pozici profesora experimentální fyziky boloňské univerzity, což jí jako ženě zajistilo nebývalé postavení v tehdejší italské společnosti…